Eleventh Annual Awards 

Niagara Falls, NY – On Saturday October 3, 2009 the Eleventh Annual Native American Music Awards (N.A.M.A.) was held at the Seneca Niagara Hotel & Casino in Niagara Falls infront of a packed house that featured consistently outstanding live music performances along with an emotionally charged Hall of Fame induction in honor of the late Ritchie Valenz.

Taking this year's top honors are; Joanne Shenandoah & Michael Bucher's Bitter Tears Sacred Ground for Best Compilation, Jana Mashonee's rendition of Sam Cooke's, A Change Is Gonna Come with Derek Miller for Song/Single of the Year, Jan Michael Looking Wolf for Artist of the Year, Skylar Wolf for Debut Artist of the Year, Will and Lil Jess for Debut Duo/Group of the Year, Kevin Locke's Earth Gift for Record of the Year, and American Idol Semi-finalist Charly Lowry for Best Video for her long form video featuring her song, Movin On.

Hosted with grace, class, style, humor and even professional music talent by actor Gil Birmingham, others on hand at the Awards ceremeony included: Shane Yellowbird who won for Best Country Recording, Atsiaktonkie who won for Best Folk Recording, Flutist of the Year JJ Kent, Wind Spirit Drum whose recording Amazing Grace took Best Gospel Inspirational Recording, Thunder Hawk Singers for Best Historical Recording, Gabriel Ayala for Best Instrumental Recording, Bryan Akipa For Best Male Artist, Eagle & Hawk for Best Rock Recording, Rezhogs for Best Rap Hip Hop Recording, Oshkii Giizhik Singers for Best Traditional Recording, Michael Searching Bear for Best World Music Recording, and Michael Brant DeMaria for the Native Heart Award.

Other nominees in attendance included; Benjamin Grimes, Kelly Montijo Fink, Jackie Tice, Mike Serna, Pappy Johns Band, Jimmy Shendo, Augusta Cecconi Bates, Douglas Blue Feather, Yvonne St Germaine and Donna Kay who all participated in the program.

Capping the evening’s ceremonies were consistently transcendant and flawless performances beginning with drum group Young Gunz, Dallas Washkahat and Fawn Wood, classical guitarist Gabriel Ayala who received a standing ovation Eagle & Hawk, soprano opera singer Jennifer M Stevens accompanied by composer Augusta Cecconi-Bates, Joanne Shenandoah and Michael Bucher who performed material from their award-winning recording, Lifetime Achievement Recipient Stevie Salas pumped it up with original Pearl Jam drummer Dave Abbruzesse and bass player TM Stevens of Shocka Zooloo and the late James Brown, and a spectacular rendition of Stevie Ray Vaughn's Pride & Joy by the show's host Gil Birmingham and nominee Jimmy Wolf. Darryl Tonemah gave a rising performance in his trademarked barefeet, Jana's riveting vocals were unmatched, Shane Yellowbird showcased material for his upcoming Grand Ole Opry appearance, and new artist Jace Martin captured the audience with his Ritchie Valens tribute song, We Belong Together.

Tommy Allsup, original guitarist of the Buddy Holly band who flipped a coin with Ritchie Valens for the last seat on their ill-fated plane, bought the audience to tears as Allsup, who became emotional and choked up as he recapped and retold the story of his tour mate Ritchie Valens and his tragic end.

Following the Hall of Fame induction and Ritchie's sister, Irma's acceptance speech, Tommy Allsup, who is an enrolled member of the Cherokee Nation, joined Ritchie's little brother, Mario, and his group, The Backyard Blues Band, who rocked the house and performed a special extended rendition of “La Bamba”.

N.A.M.A. and its Advisory Board contingency would like to congratulate all the winners and nominees and proudly honors these legendary performers and songwriters who have been leading forces in the Native American music community.

The Native American Music Awards & Association, founded in 1998, is the world’s leading membership-based association consisting of music industry professionals directly involved in the recording and distribution of traditional and contemporary Native American Music initiatives. The growing success of the Awards show now features over one hundred and fifty nominees annually, with at least one third of those nominees being new artists. For the past eleven years the Awards has set industry standards for professional Native American musicians who are gaining greater acceptance and exposure from both national and international audiences.

2007 NAMA 9 Winners

NINTH ANNUAL WINNERS
ARTIST OF THE YEAR
Arvel Bird “Animal Totems 2”


BEST BLUES JAZZ RECORDING
Corn-Bred “Corn-Bred”

BEST COMPILATION RECORDING
“Heart of the Navajo Land” Various

DEBUT ARTIST
Shelley Morningsong “Out Of The Ashes”

DEBUT DUO OR GROUP OF THE YEAR
Women of Wabano “Voices”

BEST FEMALE ARTIST
Susan Aglukark “Blood Red Earth”

BEST COUNTRY RECORDING
“A Tribute To Johnny Cash” Floyd Red Crow Westerman

BEST FOLK RECORDING
“Welcome To Your Rainy Day” Tonemah


FLUTIST OF THE YEAR
Robert Tree Cody “Heart of the Wind”

BEST GOSPEL OR INSPIRATIONAL RECORDING
“Comfort & Joy” Cherokee National Youth Choir


DUO OR GROUP OF THE YEAR
Brule’ & AIRO “Silent Star Night”


BEST HISTORICAL RECORDING
“Remember Me Grandfather: Lakota Pipe & Ceremonial Songs” Wahancanka

BEST INSTRUMENTAL RECORDING
“Alluvia” Evren Ozan

BEST MALE ARTIST
Robert Mirabal “Pueblo Christmas”

BEST NATIVE AMERICAN CHURCH RECORDING
“Voice of a Dakota” Gerald Primeaux, Sr

BEST NEW AGE RECORDING
“Kinship” Brule’

BEST POP RECORDING
“American Indian Story” Jana

BEST ROCK RECORDING
“Crazy Woman Mountain” Gary Small & The Coyote Bros


BEST POW WOW RECORDING
“Long Winter Nights” Northern Cree & Friends


BEST PRODUCER
Tom Bee “Voice of the Drum”


BEST RAP/HIP HOP RECORDING
“The Total Package” Night Shield


RECORD OF THE YEAR
“Good Ol’ Fashioned NDN Lovin’” Pipestone


SONG/SINGLE OF THE YEAR
‘Have Hope’ Jennifer Kreisberg


BEST LINGUISTIC RECORDING
“Anishinabemoin” Keith Secola & Karen Drift


BEST TRADITIONAL RECORDING
“Dancers of Mother Earth” Todi Neesh Zhee Singers


SONGWRITER OF THE YEAR
Arigon Starr “The Red Road”


BEST SHORT FORM MUSIC VIDEO/DVD
Inchelium - Jim Boyd

BEST LONG FORM VIDEO/DVD
“The Trail of Tears Cherokee Legacy” Rich Heape Films


BEST WORLD MUSIC RECORDING
“Cultural Legacy: Traditional Music from Equador & Bolivia”


NATIVE HEART
Peter Buffett “Spirit – The Seventh Fire” 


 
NAMA 9 NOMINEES
Aaron White “Blue Stone”
Allenroy Paquin “Lizard Tracks”
Amo Chip Dabney “Beyond Words”
Arigon Starr (3) “The Red Road”
Art Napoleon “Miyoskamin”
Arvel Bird & One Nation (2) ‘Mother Earth’
Arvel Bird (1) “Animal Totems 2”
Arvel Bird, William Eaton, Mary Redhouse, Will Clipman “Ananeah”
Black Eagle “Voice of the Drum”
Black Raven “First Flight”
Blackhorse Mitchell “Where Were You When I Was Single? Old-Time Sheepherder Songs”
Blackstone “A Time For Change”
Blue Dog “A Little White Lie”
Brad Clonch “Finding Windsong”
Brian Hammill (2) “Formations of Life: Today’s Story of the Hoop Dance”
Brian Stoner “With Love & Faith We Pray”
Brule’ & AIRO (3) “Silent Star Night”
Brule’ (1) “Kinship”
Carroll Medicine Crow “Spirit Journey”
Cherokee National Youth Choir “Comfort & Joy”
Cocoa Creppel & Cannes Brulees “Raising Cane”
Corn-Bred (2) “Corn-Bred”
Daniel Hicks “First Flight”
David Claude Rogers “Songs of Joy & Comfort”
David Nighteagle ”Torn From The Heart – The Journey”
Dawk Karima Pettigrew “The Worship of Angels”
Denise Becenti “Morning Blessings”
Digging Roots “Seeds”
Donna Kay (2) “The Journey”
Douglas Blue Feather (2) “Heal The Earth”
E. Cabezudo, J. Parodi, J. Juarez, The Whisper “Kokopelli’s Soul”
Eagle & Hawk “Life Is…”
Echo Greywolf “Under A Lavender Moon”
Eli Secody “Rhythm of a Songmaker”
Elk Soldier “A Soldier’s Dream”
Evren Ozan (2) “Alluvia”
Exit Wound (2) “The Native Axeman Cometh”
Floyd Red Crow Westerman “A Tribute To Johnny Cash”
Gale Revilla “Whispering Winds On The Red Road”
Gary Small & The Coyote Bros “Crazy Woman Mountain”
Gerald Primeaux, Sr “Voice of a Dakota”
Gil Silverbird ‘Wasteland’
Glen Ahhaitty “True Lies From The Road”
Jamie Coon (2) “Everything So Far”
Jan Michael Looking Wolf (2) “Introduction & Techniques of the Native American Flute”
Jana (4) “American Indian Story”
Jay Begaye “The Colorful World”
Jay Nez “Do U Wanna Dance”
Jennifer Kreisberg ‘Have Hope’
Jim Boyd Band (4) “Live At Two Rivers”
Jim Felix “Keep The Faith”
Jimmy Lee Young “Anduhyaun”
Joe Tohonnie Jr “As Long As I Can See The Light” Joe Tohonnie Jr.
John Two-Hawks “Come To The Fire”
John Two-Hawks and Bastiaan (2) ”Touch The Wind”
Johnny P Curtis “Rhythm Spirit of Native Life”
JSK (3) “Smoke Signals
Keith Secola & Karen Drift (2) “Anishinabemoin”
Kelly Parker “In Loving Memory”
Living Stone “Spirit Whisper”
Marc Cary “Focus”
Mary Youngblood (2) “Dance With The Wind”
Medicine Tail “We Sing For You”
Meewasin Oma “In Loving Memory”
Michael Bucher (2) “Seven”
Michael Jacobs (2) “The Journey”
Moontee Sinquah “Soul Force”
Native Era “Where We Are”
New Harvest “Out of This World”
Night Shield (2) “The Total Package”
Noel Starblanket “Starblanket: A Spirit Journey”
Northern Cree & Friends “Long Winter Nights”
Northern Cree “Stay Red”
Ohwisha “Healing Winds”
Paul LaRoche(1) “Kinship”
Perry Botone Jr, O.J. LittleCook, Stephen LittleCook “Ceremonial Songs From Oklahoma”
Peter Buffett, Chief Hawk Pope (2) “Spirit – The Seventh Fire”
Peter Phippen “Shadows of Dawn”
Pima Express “Time Waits For No One” Pima Express
Pipestone (3) “Good Ol’ Fashioned NDN Lovin’”
Primeaux & Mike “The Voice Within”
R. Carlos Nakai “Reconnections”
Radmilla Cody (2) “Precious Friends: Songs for Children”
Raven Hernandez (2) “Ceremony”
Ray Villebrun & Red Blaze “Been Awhile”
Red Bull “Ami Nicimos”
Redheart “Indian Summer”
Rich Heape Films “The Trail of Tears Cherokee Legacy”
Robert Mirabal (2) “Pueblo Christmas”
Robert Tree Cody (2) “Heart of the Wind”
Rollin Fox “Worldwide”
Ronald Roybal “The Blood Cries Out”
Sakoieta’ Widrick “Return To The Waters”
Sarah Hindsley “Sarah Hindsley”
Shadowyze “Bumpy Roads”
Shakti Hayes “Touchwood Hills”
Shane Patterson “Native American Church Songs”
Shelley Morningsong (4) “Out Of The Ashes”
Slidin’ Clyde Roulette Band “Let’s Take A Ride”
South Thunderbird “Tough Go”
Spirit Wing “Flutes, Drums & Guitars”
Stephan Galfas & Alex Salzman “American Indian Story”
Stephen Butler “Reconnections”
Susan Aglukark (3) “Blood Red Earth”
Talibah Begay (2) “Talibah Traditional Songs”
Tamara Podemski (3) ‘Meegwetch’
Teddy & Eddy “Rarennenhá:wi”
Tha Birds of Prey “Blow Tha Track Out”
The A.I.M. Featuring Blue Eagle ”Contents Under Pressure”
The Plateros “The Plateros”
Thoz Womenz (2) “Cherokee Language Preservation”
Tiger Tiger “Native To This Country”
Tim Yett & Jan Michael Looking Wolf “Breath Maker”
Todi Neesh Zhee Singers “Dancers of Mother Earth”
Tom Bee “Voice of the Drum”
Tommy Wildcat “Cherokee Flutes”
Tonemah (2) “Welcome To Your Rainy Day”
Various (2) “Cultural Legacy: Traditional Music from Equador & Bolivia”
Various “20 Aboriginal Hits” Various
Various “Heart of the Navajo Land” Various
Various “Starblanket Soundtrack”
Various “Together We Sing In Beauty Vol II”
Various “Winter Solstice-Save The Peaks” Various
Victoria Gardner & RISE Students “HAWK Reloaded: Honoring Ancient Wisdom & Knowledge”
Viento De Los Andes (2) ”Thoughts”
Visionary “Visionary”
W.T. Goodspirit “Give Me A Sign”
Wade Fernandez (2) “4 The People”
Wahancanka “Remember Me Grandfather: Lakota Pipe & Ceremonial Songs”
Whitehawk & Crowe “Wikiwam Ahsin”
Women of Wabano (2) “Voices”
Yellow Hammer “In Memory of Perry Lee Botone”
Yolanda Martinez “America”



NAMA 9 NOMINATION SUBMISSIONS:
BY ARTIST OR PRODUCER
Aaron White “The Blue Stone Project”
Adrian Brown, Blue Eagle Vigil “Contents Under Pressure”
Allenroy Paquin “Lizard Tracks” (Apache/Zuni)
Amo Chip Dabney “Ananeah”
Anthony Wakeman “Time Waits For No One”
April Lea Go Forth “Language Preservation”
Arigon Starr “The Red Road” (Kickapoo Tribe of Oklahoma)
Art Napoleon “Miyoskamiu” (Cree/Dene)
Arvel Bird & One Nation “Arvel Bird & One Nation” (Paiute/Apache/Cherokee)
Arvel Bird “Animal Totems 2” (Omaa/Paiute)
Arvel Bird, William Eaton, Mary Redhouse, Will Clipman “Ananeah” (Paiute/Navajo)
Billy J. Janis “Tears Of The Nation Our Voice”
Black Eagle “Voice of the Drum” (Jemez Pueblo)
Black Rain “Hundred Dollar Hickey” (Various)
Black Raven “First Flight” (None)
Blackfoot Confederacy “Confederated Style” (Cree/Blackfoot/Dakota/Lakota)
Blackstone “A Time For Change” (Cree)
Blackhorse Mitchell “Where Were You When I Was Single? Old-Time Sheepherder Songs” (Navajo)
Blue Dog “A Little White Lie”
Blue Eagle Vigil “Contents Under Pressure”
Blue Stone “The Blue Stone Project” (Navajo)
Bodner/Burke-Gaffney/Fontaine “Life Is..”
Botone, Littlecrook/Littleroof “Ceremonial Songs From Oklahoma” (Ponca/Otoe)
Brad Clonch “Finding Windsong” (Mississippi Choctaw)
Brian Hammill “Reflections” (Ho Chunk)
Brian Stoner “With Love & Faith We Pray” (Ponca & Cherokee)
Brule’ & AIRO “Silent Star Night” (Lakota)
Btaka Brown “Worldwide”
Carroll Medicine Crow “Spirit Journey” (Sandhill Band, Lenape/Cherokee)
Charles Button “First Flight”
Cherokee National Youth Choir “Comfort & Joy” (Cherokee)
Chris Burke-Gaffney “Life Is…”
Cocoa Creppel & Cannes Brulees “Raising Cane”
Cochise Anderson “The Kemosabe Therapy Live” (Chickasaw/Mississippi Choctaw)
Corn-Bred “Corn-Bred”
Corn-Bred “Mother Earth”
C-Weed “Hey!” (Dakota)
D.J. St. Germain “Hey!”
Dr. Lewis Mehl-Madrona “Imagery & Dialogue With Our Ancestors” (Cherokee)
Darryl Tonemah Pacheco “Welcome To Your Rainy Day”
David Claude Rogers “Songs of Joy & Comfort”
David Martinka “Legends of Time”
David Nighteagle”Torn From The Heart – The Journey” (Lakota)
David Swenson “Watercolor”
Davis Mitchell “Country Road” (Navajo)
Dawn Karima Pettigrew & Dr. Bruce Frazier “The Worship of Angels”
Dawn Karima Pettigrew “The Worship of Angels”
Delbert Blackhorse “Najah” (Navajo)
Denise Becenti “Morning Blessings” (Navajo)
Diggin Roots “Seeds” (Mohawk/Anishinabe and Onkwehonwe)
DJ Ralph M “Contents Under Pressure”
Don Constant “Still Kickin’”
Donna Kay “The Journey” (Swamy Cree)
Douglas Blue Feather “Heal The Earth” (Cherokee)
Eagle & Hawk “Life Is…”(Ojibway)
Echo Greywolf “Under A Lavendar Moon” (Navajo)
Lawrence “Rarennenha’:Wi”
Eli Secody “Rhythm of a Songmaker” (Navajo)
Elk Soldier “A Soldier’s Dream” (Various)
Emcee One “Somebody’s Gotta Tell ‘Em”
Eric & Joni Buffalohead/Rev Hillstrom “A Little White Lie”
Errol Ranville “Hey!”
Ervin Cabezudo “Kokopelli’s Soul”
Evangeline Jackson “Spirit Whisper”
Evren Ozan “Alluvia”
Exit Wound “The Native Axeman Cometh”
Floyd Red Crow Westerman “A Tribute To Johnny Cash”
Gabriel Nightshield “The Total Package”
Gale Revilla “Whispering Winds on the Red Road”
Gary Small & The Coyote Bros “Crazy Woman Mountain”
Gene Bates “Raising Cane”
Gentle Thunder “Beyond Words” (Metis/Cree, Metis/Cherokee, Metis/Cherokee/Choctaw)
Gerald Primeaux, Sr “Voice of a Dakota” (Yankton Dakota)
Gilbert Tyner “Generation 2 Generation II” (Comanche)
Gil Silverbird ‘Wasteland’ (Navajo/Apache)
Glen Ahhaitty “True Lies From The Road” (Kiowa, Comanche & Cherokee)
Gregory Woody “For The Younger Generation” (Navajo)
Indian Pete & The Band of Brothers “Native American Soldier”
J.D. Nash “So There I Was…” (Southern Cheyenne)
James E. Greeley “Honoring The Supernatural” (Hopi/Warm Springs/Wasco)
Jamie Coon “Everything So Far” (Seminole)
Jamie Scott/Brandon C. Rodegeb “Smoke Signals”
Jan Michael Looking Wolf “Introduction & Techniques of the Native American Flute”
Jan Michael Looking Wolf “Tribute to the Flute Makers”
Jana “American Indian Story” (Lumbee)
Jared Sowan “Electrically Yours”
Jay Begaye “The Colorful World” (Navajo)
Jay Nez “Do U Wanna Dance”
Jennifer Kriesberg “Have Hope” (Tuscarora)
Jesus “Gigo” Parodi “Kokopelli’s Soul”
Jim Boyd Band “Live At Two Rivers”
Jim Felix “Keep The Faith” (Cree)
Jim Sims “Serenity”
Jimmy Lee Young “Anduhyaun” (Mayan)
Joe Reilly “Planting Gardens”
Joe Tohonnie Jr “The Tradition Lives On”
Joe Tohonnie Jr. “As Long As I Can See The Light”
John Banks “Anishinabemoin”
John Two-Hawks “Come To The Fire”
Johnny P Curtis “Rhythm Spirit of Native Life” (San Carlos Apache)
Johnsy G/The Whisper “Kokopelli’s Soul”
JSD “Jine Thang” (Pomo/Hopland Band of Popo Indians)
JSK “Smoke Signals”
Juan Juarez “Kokopelli’s Soul”
Karen Drift & Keith Secola “Anishinabemoin”
Keith Secola “Anishinabemoin”
Keith Secola “Language Preservation”
Kelvin Mockingbird “Sacred Fire” (Navajo)
Kevin Koski “Anishinabemoin”
Larry Mitchell “Out Of The Ashes”
Lee Tiger & Tomasz Rogula “Native To This Country”
Living Stone “Spirit Whisper”
Littlecook/Son “Peyote Songs From Oklahoma” (Ponca)
Lorenzo Shields “Wahacanku & Wasutensi” (Dakota)
Louie Gonnie “Elements” (Dine)
Lynda Cole “Spreading Wings”
Marc Cary and the Focus Trio “Focus” CHAPPAQUIDDICK - WAMPANOAG
Mary K Henderson & Jeffrey Parker “Comfort & Joy”
Mary Youngblood “Dance With The Wind” (Aleut/Seminole)
Maxine & Guy Tishie “Sacred Foundation” (Navajo)
Meewasin Oma “In Loving Memory” (Cree)
McClellan, Robedeaux & Stoner “Prayers For Life” (Sac & Fox, Oteo/Seminole, Ponca/Cherokee)
Michael Bucher “Seven”
Michael Jacobs “The Journey”
Moontee Sinquah “Soul Force”
MSR/Gale Revilla “Whispering Winds on the Red Road”
Murphy & Levi Platero “ThePlateros”
Nakai “Reconnections”
Native Era “Tears of the Nation Our Voice”
The A.I.M. Featuring Blue Eagle “Contents Under Pressure”
Native Era “Where We Are”
New Harvest “Out Of This World” (Navajo)
Nightshield & Maniac, “Revenge of the Nerds”
Noel Starblanket “Starblanket” (Cree)
Northern Cree “Stay Red” (Cree)
Ohwihsha “Healing Winds” (Mohawk)
Paul LaRoche “Silent Star Night”
Paul LaRoche/Brule’ “Kinship”
Paul Underwood “The Native Axeman Cometh”
Peggy Hill “Touch The Wind”
Perry Dog & The Rez Catz “Rez Child”(Pyramid Lake Piaute/Timponosos Shoshone)
Perry Murdoch “Rez Child”
Pete J. Peter “Native American Soldier”
Peter Bacsalmasi “The Journey”
Peter Buffet “Spirit – The Seventh Fire”
Peter Phippen “Seven”
Peter Phippen “Shadows of Dawn”
Pima Express ”Time Waits For No One” (Pima/Gila River)
Pipestone “Good Ol’ Fashioned NDN Lovin’” (Lac Corte Orielles Ojibwe)
Primeaux & Mike “The Voice Within” (Sioux/Navajo)
Pyawasit, Pyawasit, Silas, Jr., & Webster “Wild Rice” (Menominee & Oneida)
R. Carlos Nakai “Reconnections” (Navajo/Ute)
Radmilla Cody “Precious Friends: Songs for Children” (Navajo)
Ramando Emerson “Talibah Traditional Songs”
Randell Morris “What We Believe In” (Navajo)
Randy C. Jackson “Spirit Whisper”
Randy Granger “Cloudwalker”
Randy Wood “My Heart and Soul” (Cree)
Raven Hernandez “Ceremony”
Ray Villebrun & Red Blaze “Been Awhile” (Cree)
Redheart “Indian Summer” (Navajo)
Red Bull “Ami Nichimious” (Cree)
Rez Hogs “True Stories”
Rick Tobey “Raising Cane”
Robert Doyle “Precious Friends: Songs for Children”
Robert Mirabal “Pueblo Christmas”
Robert Tree Cody & Will Clipman “Heart of the Wind” (Dakota/Maricopa)
Robert Tree Cody “Heart of the Wind” (Dakota/Maricopa)
Roger Kuhn “Proof”
Rollin Fox “Worldwide”
Ron Warren “Morning Star Evening Star”
Roy Salmond/Michael Jacobs “The Journey”
Ryan Hafer & Jimmy Lee Young “Anduhyaun”
Sakoieta’ Widrick “Return To The Waters”
Sarah Hindsley “Sarah Hindsley” (St. Croix Ojibwe)
Shadowyze “Bumpy Road” (Creek Muscogee, Cherokee)
Shakti Hayes “Touchwood Hills”
Shane Ward “Electrically Yours”
Shawn Ames ‘So There I Was…’
Shelley Morningsong “Out Of The Ashes” (Northern Cheyenne)
Slidin’ Clyde Roulette Band “Let’s Take A Ride”
South Thunderbird “Tough Go” (Ojibway)
Starlight Tyler “Where Waters Flow” (Maschis Nation)
Stephan Galfas, Alex Salzman, Tom Bee “American Indian Story”
Stephen Butler “Reconnections”
Susan Aglukark “Blood Red Earth”(Inuit)
Talibah Begay “Talibah Traditional Songs”
Tamara Podemski “Tamara” (Saulteaux)
Tanya Tagaq “Sinaa”(Inuit)
Ted Whitecalf
Teddy & Eddy “Rarennenhá:wi” (Mohawk)
TerryLee Whetstone, Chad Whetstone “Two Paths”
Tha Birds of Prey “Blow Tha Track Out”
Tha Tribe “Emery”
The Plateros “The Plateros” (Navajo)
Thoz Womenz “Cherokee Language Preservation”
Thunder Hill “The Clash of the Titans”
Tiger Tiger “Native To This Country”
Tim Yett & Jan Michael Looking Wolf “Breath Maker”
Todi Neesh Zhee Singers “Dancers of Mother Earth” (Navajo)
Tom Bee “Voice of the Drum”
Tom Wasinger “Dance With The Wind”
Tommy Wildcat “Cherokee Flutes”
Tonemah “Welcome To Your Rainy Day” (Kiowa, Comanche, Tuscarora)
Visionary “Visionary”
Vlasis “Arvel Bird & One Nation”
W. T. Goodspirit “Give Me A Sign”
Wade Fernandez “4 The People” (Menominee)
Wahancanka (Joe Shields, Jr) “Remember Me Grandfather” (Ihunktown Dakota/Sicangu Lakota)
Warscout “Red Christmas” (Cree)
Wayne Lavallee “Touchwood Hills”
Whitehawk & Crowe (Saulteaux – Cree)
Wildhorse “Untamed” (Cree)
Will Clipman “Ananeah”
Will Clipman “First Flight”
William Eaton “Ananeah”
Women of Wabano “Voices” (Algonquin, Odawa, Potawatami, Secwepemc)
Yaiva “The Firestarter Compilation”
Yolanda Martinez “America” (Apache)
Yellow Spotted House “We’re Back” (Ponca)
Yellow Hammer “In Memory of Perry Lee Botone Jr” (Ote Missouria)

BY RECORDING
‘2 Nations’ Roger Kuhn
‘A Lifetime Ago’ Shakti Hayes
‘America’ Yolanda Martinez
‘American Bar’ Blackhorse Mitchell
‘Anduhyaun’ Jimmy Lee Young
‘Angels We Have Heard On High’ Cherokee National Yought Choir
‘Be True’ James E. Greeley
‘Blow Tha Track Out’ Tha Birds of Prey
‘Born 2 Be’ Rollin Fox
‘Breath Maker’ Tim Yett& Jan Michael Looking Wolf
‘Bumpy Roads’ Shadowyze
‘Center Stage’ The A.I.M. featuring Blue Eagle
‘Christmas Time’ Keith Secola
‘Citizens of the World’ Susan Aglukark
‘Crazy Woman Mountain” Gary Small & Coyote Brothers
‘Dance With The Wind’ Mary Youngblood
‘Dolphin Dances’ Arvel Bird
‘Don’t Forget About Me’ Seven
‘Eagle Island Blues’ Indian Pete & The Band of Brothers
‘Family Altar’ Brule’ TB
‘Frybread Woman’ Cocoa Creppel & Cannes Brulees
‘Geronimo’s Point’ Indian Pete & The Band of Brothers
‘Have Hope’ Jennifer Kreisberg
‘How You Gonna Be’ J.D. Nash
‘I Still Love You’ Joe Reilly
‘Inchelium’ Jim Boyd Band
‘Indian Summer’ Redheart
‘Indian Survivor’ Indian Pete & The Band of Brothers
‘It’s Hard Work’ Thoz Womenz
‘John Dee’ The Blue Stone Project
‘Let’s 45’ Black Eagle
‘Lil Mama’’ Shadowyze
‘Looking Through the Eagles Eyes’ Exit Wound
‘Mascot’ J.D. Nash
‘Meegwetch’ Tamara Podemski
‘Mescalero Special’ Joe Tohonnie Jr.
‘Mother Earth’ Arvel Bird & One Nation
‘Mother Earth’ Corn-Bred
‘Native To This Country’ Tiger Tiger
‘NDN Pride’ TerrryLee Whetson, Chad Whetstone
‘Pick It Up’ Corn-Bred (HM)
‘Pray Indian Play’ Starlight Tyler
‘Quiet Mountain’ Johnsy G/The Whisper
‘Rain Song’ Blue Dog
‘Rain, Rain Please Just Go Away’ Jay Nez
‘Red Canyons’ Eli Secody
‘Reveal His Glory’ Jim Felix
‘Rez Child’ Perry Dog & The Rez Catz
‘Roses’ Nightshield
‘Run As One’ C-Weed
‘Send Down The Fire’ Living Stone
‘Sequayah’s Song’ Tommy Wildcat
‘Skin Is My Sin’ JSK
‘Sky Woman’ Michael Jacobs
‘Sweet Protector’ Shelley Morningsong
‘Taps’ Jim Sims
‘Tears’ Ohwihsha
‘Tee Yet Tr’ Ee’ Indian Pete & The Band of Brothers
‘The Kingz’ Nightshield & Maniac
‘The Red Road’ Arigon Starr
‘The Spirit of One’ Jana
‘The Worship of Angels’ Dawn Karima Pettigrew
‘Two Step Girl’ Wade Fernandez
‘Victory Song’ Chester Knight
‘Waiting’ Jamie Coon
‘Wake Up and Rise’ Digging Roots
‘Wasteland’ Gil Silverbird
‘Welcome To Your Rainy Day’ Tonemah
‘Whatever’ Perry Dog & The Rez Catz
‘Wild West Show’ Eagle & Hawk
“20 Aboriginal Hits” Various
“4 The People” Wade Fernandez
“A Little White Lie” Blue Dog
“A Soldier’s Dream” Elk Soldier
“A Tribute To Johnny Cash” Floyd Red Crow Westerman
“Alluvia” Evren Ozan
“America” Yolanda Martinez
“American Indian Story” Jana
“Ami Nicimos” Red Bull
“Ananeah” Arvel Bird, William Eaton, Mary Redhouse, Will Clipman
“Anduhyaun” Jimmy Lee Young
“Animal Totems 2” Arvel Bird
“Anishinabemoin” Keith Secola & Karen Drift
“Arvel Bird & One Nation” Arvel Bird & One Nation
“As Long As I Can See The Light”Joe Tohonnie Jr.
“A Time For Change” Blackstone
“Been Awhile” Ray Villebrun & Red Blaze
“Beyond Words” Gentle Thunder w/Will Clipman & Amo Chip Dabney
“Blood Red Earth” Susan Aglukark
“Blow Tha Track Out” Tha Birds of Prey
“Breath Maker” Tim Yett & Jan Michael Looking Wolf
“Bumpy Roads” Shadowyze
“Ceremonial Songs From Oklahoma” Perry Botone Jr, O.J. LittleCook, Stephen LittleCook
“Ceremony” Raven Hernandez
“Cherokee Flutes” Tommy Wildcat
“Cherokee Language Preservation” Thoz Womenz
“Comfort & Joy” Cherokee National Youth Choir
“Confederacy Style” Blackfoot Confederacy
“Contents Under Pressure” The A.I.M. Featuring Blue Eagle
“Corn-Bred” Corn-Bred
“Country Road” Davis Mitchell
“Crazy Woman Mountain” Gary Small & The Coyote Bros
“Cultural Legacy: Traditional Music from Equador & Bolivia” Various
“Dance With The Wind” Mary Youngblood
“Dancers of Mother Earth” Todi Neesh Zhee Singers
“Do U Wanna Dance” Jay Nez
“Elements” Louie Gonnie
“Emery” Tha Tribe
“Enter The Circle” Red Bull
“Everything So Far” Jamie Coon
“Finding Windsong” Brad Clonch
“First Flight” Black Raven
“Flutes, Drums & Guitars” Spirit Wing
“Focus” Marc Cary and the Focus Trio
“For The Younger Generation” Gregory Woody
“Formations of Life: Today’s Story of the Hoop Dance” Brian Hammill
“Generation 2 Generation II” Gilbert Tyner
“Give Me A Sign” W.T. Goodspirit
“Good Ol’ Fashioned NDN Lovin’” Pipestone
“Guardian Warrior of the People” Seekaskootch
“HAWK Reloaded: Honoring Ancient Wisdom & Knowledge” Victoria Gardner & RISE Students
“Heal The Earth” Douglas Blue Feather
“Healing Winds” Ohwihsha
“Heart of the Navajo Land” Various
“Heart of the Wind” Robert Tree Cody & Will Clipman
“Hey” C-Weed
“Honoring The Supernatural” James E Greeley
“Hundred Dollar Hickey” Black Rain
“I Will Return” Susan Aglukark
“Imagery & Dialogue with Our Ancestors” Dr. Lewis Mehl-Madrona
“In Loving Memory” Meewasin Oma
“In Memory of Perry Lee Botone” Yellow Hammer
“Indian Summer” Redheart
“Introduction & Techniques of the Native American Flute” Jan Michael Looking Wolf
“Jine Thang” JSD
“Keep The Faith” Jim Felix
“Kinship” Brule’
“Knowing Our Spirits” Various
“Kokopelli’s Soul” Johnsy G/The Whisper
“Let’s Take A Ride” Slidin’ Clyde Roulette Band
“Life Is” Eagle & Hawk
“Live At Schemitzen 2005” Arvel Bird
“Live At Two Rivers” Jim Boyd Band
“Lizard Tracks” Allenroy Paquin
“Long Winter Nights” Northern Cree & Friends
“Meegwetch” Tamara Podemski
“Miyoskamiu” Art Napoleon
“Morning Blessings” Denise Becenti
“Morning Star Evening Star” Ron Warren
“Mother Earth” Corn-Bred
“My Heart and Soul” Randy Wood
“Najah” Delbert Blackhorse
“Native American Church Songs” Shane Patterson
“Native American Soldier” Indian Pete & The Band of Brothers
“Native Heartbeat In El Paso” Yolanda Martinez
“Native To This Country” Tiger Tiger
“Out Of The Ashes” Shelley Morningsong
“Out of This World” New Harvest
“Peyote Songs From Oklahoma” Littlecook & Son
“Planting Gardens” Joe Reilly
“Prayers For Life” McClellan, Robedeaux & Stoner
“Precious Friends: Songs for Children” Radmilla Cody
“Proof” Roger Kuhn
“Pueblo Christmas” Robert Mirabal
“Raising Cane” Cocoa Creppel & Cannes Brulees
“Rarennenha’:Wi” Teddy & Eddy
“Reconnections”Nakai
“Red Christmas” Warscout
“Reflections” Brian Hammill
“Remember Me Grandfather: Lakota Pipe & Ceremonial Songs” Wahancanka
“Revenge of the Nerds” Nightshield & Mania
“Rez Child” Perry Dog & The Rez Catz
“Rhythm of a Songmaker” Eli Secody
“Rhythm Spirit of Native Life” Johnny P Curtis
“Round Round Round” Donna Kay
“Sacred Fire” Kelvin Mockingbird
“Sacred Foundation” Maxine & Guy Tishie
“Sarah Hindsley” Sarah Hindsley
“Seeds” Digging Roots
“Serenity” Jim Sims
“Seven” Michael Bucher
“Silent Star Night” Brule’ & AIRO
“Smoke Signals” JSK
“So There I Was…” J.D. Nash
“Soul Force” Moontee Sinquah
“Spirit – The Seventh Fire” Peter Buffett, Chief Hawk Pope
“Spirit Journey” Carroll Medicine Crow
“Spirit Whisper” Living Stone
“Starblanket Soundtrack” Various
“Starblanket: A spirit Journey” Noel Starblanket
“Stay Red” Northern Cree
“Talibah Traditional Songs” Talibah Begay
“Tamara” Tamara Podemski
“Tears of the Nation Our Voice” Native Era
”Contents Under Pressure” The A.I.M. Featuring Blue Eagle
“The Blood Cries Out” Ronald Roybal
“The Blue Stone Project” Blue Stone
“The Clash of the Titans” Thunder Hill
“The Colorful World” Jay Begaye
“The Fire Starter” Yaiva
“The Journey” Michael Jacobs
“The Kemosabe Therapy Live” Cochise Anderson
“The Native Axeman Cometh” Exit Wound
“The Plateros” The Plateros
“The Red Road” Arigon Starr
“The Total Package: Nightshield
“The Tradition Lives On” Joe Tohonnie Jr
“The Trail of Tears Cherokee Legacy” Rich Heape Films
“The Voice Within” Primeaux & Mike
“The Worship of Angels” Dawn Karima Pettigrew
“Thoughts” Viento de los Andes
“Together We Sing In Beauty Vol II” Various
“Torn From The Heart – The Journey” David Nighteagle
“Touchwood Hills” Shakti Hayes
“True Lies From The Road” Glen Ahhaitty
“Try Jesus Today” Dean Powder
“Two Paths” TerryLee Whetstone, Chad Whetstone
“Under A Lavender Moon” Echo Greywolf
“Vision Quest” Brule’ & AIRO
“Voice of a Dakota” Gerald Primeaux, Sr
“Voice of the Drum” Black Eagle
“Voices” Women of Wabano
“Waha’Canka & Was’utes’ni” Lorenzo Shields Sr.
“Watercolor” Various
“We Sing For You” Medicine Tail
“Welcome To Your Rainy Day” Tonemah
“Were Back” Yellow Spotted Horse
“What We Believe In” Randell Morris
“Where We Are” Native Era (STG)
“Where Were You When I Was Single? Old-Time Sheepherder Songs” Blackhorse Mitchell
“Whispering Winds on the Red Road” Gale Revilla
“Wikiwam Ahsin Vol. 1” Whitehawk & Crowe
“Wild Horse” Untamed
“Wild Rice” Pyawasit, Pyawasit, Silas, Jr., & Webster
“Winter Colors” Randy Granger
“Winter Solstice-Save The Peaks” Various
“With Love and Faith We Pray” Brian Stoner
“Worldwide” Rollin Fox
”Cherokee Flutes” Tommy Wildcat
”Contents Under Pressure” The A.I.M. Featuring Blue Eagle
”Skiffle Fiddler” Cliff Maytwayashing
”Thoughts” Viento De Los Andes
”Time Waits For No One” Pima Express
”Torn From The Heart – The Journey” David Nighteagle
”Touch The Wind” John Two-Hawks and Bastiaan
”Visionary” Visionary