The Second Annual
 
Native American Music Awards
Winners

 

Artist of the Year

           Bill Miller  

 

Group of the Year  

           Indigenous

 

Debut Artist of the Year  

           Chief Jim Billie

 

Best Male Artist

           Bill Miller

 

Best Female Artist

           Joanne Shenandoah

 

Best Rap/Hip-Hop Artist

           Litefoot

 

Song Of The Year

           "Ghost Dance" by Bill Miller

 

Record of the Year

           "Contact From the Underworld of Redboy" by Robbie Robertson

  

Best Traditional Recording

           "Orenda" by Joanne Shenandoah

  

Best Instrumental Recording

           "Red Wing" by R. Carolos Nakai, Eaton, Clipman

  

Best Compilation Recording

           "Smoke Signals"

  

Best New Age Album

           "Maze" by Robert Tree Cody

 

Best Latin American Recording

           "A Native American Odyssey"

 

Best Canadian Contemporary Recording

 

    "Kehlonn" by Jerry Alfred

 

Hall of Fame

           Hank Williams

 

Second Annual Nominees

BEST CHILDRENS RECORDING
Sees Behind Trees/Joseph Bruchac
The Sign of the Beaver/Elizabeth George Spear
To All Our Precious Ones/PM Begaye
Under The Green Corn Moon/Various Artists
Wind Sun and Stars/Kenneth Little Hawk


BEST POW WOW RECORDING
4 Life/Eyabay
Dineh Pow Wow Songs/Eagle Creek
It's Time To Round Dance/Northern Cree Singers
Gathering of Nations/Various Artists
The People Dance/Black Lodge Singers

BEST WORLD MUSIC RECORDING
Destined Love Traveler/Koljademo
The Discoteca Collection/Various Artists
Winds of Devotion/Nakai Kechog
Red Sky Beat/Blue Chip Orchestra
Native Soul/Native Soul

BEST BLUES JAZZ ARTIST OR GROUP
Dave Trezak & The Village of Many Tribes
Eagle & Hawk
Indigenous
Jimmy Wolf
R. Carlos Nakai Quartet

SONG OF THE YEAR:
Bird Song/Robert Tree Cody
Creator's Song/Joanne Shenandoah
Ghost Dance/Bill Miller
Save Tonight/Eagle Eye Cherry
Things We Do/Indigenous

BEST INDEPENDENT RECORDING
Blackfire/Blackfire
Meet The Diva/Arigon Starr
Message From A Drum/J. Hubert Francis
Place I Call Home/Native Roots
Summit/Shouting Mountain
Dust of Our Forefathers Bones/Jim Beer & The River

MUSIC VIDEO
"Navigate"/Wayquay
"Things We Do"/Indigenous
"Shouting Mountain"/Shouting Mountain
"Ways of the Glades"/Chief Jim Billie
"Save Tonight"/Eagle Eye Cherry

BEST RADIO STATION
KGHR in Tuba City Arizona
KILI (pronounced Keelee) in Porcupine South Dakota
KLND in McLaughlin, South Dakota
KTNN in Window Rock Arizona
WOJB in Hayward Wisconsin

LATIN AMERICAN
IHU2 - Kewere: Resar: Prayer/Marlui Miranda
Guadalupe - Virgen de las Indios/SAVAE
Indian Music of Northwest Mexico/Various Artitst
Native American Odyssey/Various Artists
Lejania/Inti-Illimani

CANADIAN CONTEMPORARY
Hearts of the Nations/Various Artists
Kehlonn/Jerry Alfred
Memories & Daydreams/Red Blaze
20 Aboriginal Greatest Hits/Various Artists
Welcome To The Playground/TKO

BEST NEW AGE RECORDING
Canyon Drums/Peter Bender
Destined Love Traveler/Koljademo
Maze/Robert Tree Cody
The Offering/Mary Youngblood
Winds of Devotion/Nakai Khechog

BEST COMPILATION RECORDING
A Native American Odyssey/Putumayo Records
Heart Beat 2/Smithsonian Folkways
Smoke Signals/TVT Records
Under The Green Corn Moon/Silver Wave Records
Weaving The Strands/Red Feather Music

BEST FEMALE ARTIST
Arigon Starr
Joanne Shanendoah
Mary Youngblood
Mishi Donovan
Wayquay

BEST MALE ARTIST
Bill Miller
Chief Jim Billie
Jerry Alfred
Robbie Robertson
R. Carlos Nakai

DEBUT ARTIST OF THE YEAR
Arigon Starr
Chief Jim Billie
Indigenous
Mary Youngblood
Wayquay

ARITST OF THE YEAR
Bill Miller
Joanne Shenandoah
Jerry Alfred
R. Carlos Nakai
Robbie Robertson