GET READY TO VOTE ON THE NAMA 15 NOMINEES

NOMINEES ARE CURRENTLY BEING SCREENED AND SELECTED FOR THE
  15TH ANNUAL NATIVE AMERICAN MUSIC AWARDS
BY THE NAMA ADVISORY BOARD MEMBERS

ADVISORY BOARD MEMBERS PLEASE
CLICK HERE


GENERAL PUBLIC VOTING WILL OPEN
UPON THE NOMINEE ANNOUCEMENT

WINNERS WILL BE ANNOUNCED AT THE
15TH ANNUAL NATIVE AMERICAN MUSIC AWARDS
ON NOVEMBER 14 2014

 
Each year we launch a national online voting campaign to listen and vote on the latest music initiatives leading into a production of the Native American Music Awards , a celebration featuring over 30 music categories in traditional and contemporary music
 
HOW TO VOTE :

In order to participate in our  voting process, you must have first registered as a E-member on our website . Once your are registered, you will be able to sign in on our website and follow a link to your personal voting ballot once public voting is opened to the general public and only after nominees have been selected by our Advisory Board membership. 

WINNER VOTING WILL BE OPEN TO THE GENERAL PUBLIC.  VOTERS MUST REGISTER AS  E-MEMBERS ON OUR WEBSITE. AN EMAIL WILL BE SENT TO ALL MEMBERS WHEN VOTING COMMENCES.

You may listen to select music tracks of each featured entry on the music players when general public voting is underway.  Following the announcement of our nominees, all voting will be opened to the general public. 

Thank you for supporting the World's Leading Resource for Contemporary and Traditional Native American Music Initiatives & the largest Native American Music Library in the World featuring a collection of over 10,000 audio and video recordings in all formats housed in our national archives since 1990!

This year commemorates a milestone for our annual Awards program & non-profit Association, a 501(c)(3), as we celebrate our Fifteenth Anniversary year. 



CURRENT ARTISTS & RECORDINGS SUBMITTED FOR NOMINATION CONSIDERATION
Support provided by the San Manuel Band of Mission Indians

15TH ANNUAL NOMINATION  SUBMISSIONS

 
 
Artist of the Year
Band of Tribes (Shawnee) – Fire and Brimstone: A Tribute To Link Wray
Bobby Bullet (Lac du Flambeau) – Crooked Tear
Douglas Blue Feather (Cherokee) – Dawn of a New Light
Flying Down Thunder & Rise Ashen (Algonquin) – North Wind
George Leach (Sta’ atl’ imx) - Surrender
Irv Lyons Jr. (Oneida) – I Love The Night
Jan Looking Wolf Reibach (Conf. Tribes of Grande Ronde – Kalapuya) - Tamanawas
Jennifer Stevens (Oneida, Lakota) – Owe-ia’: Music Within Jennifer Stevens
Joanne Shenandoah (Oneida) – Nature Dance
Joel Johnson (Tuscarora) – Blues Joose Vol 2
Joey Stylez (Cree) – Feathers  & Rosary
John McLeod (Cree) – 3 of a Kind
Mato Nanji (Lakota/Dakota) – Vanishing Americans
Mwalin (Mashpee Wampanoag) – Awakened By The Noon Day Sun
Ohwihsha (Mohawks of the Bay of Quinte) – The Clearing
Quese Imc – Hand drums for Whiskey Bottles
R. Carlos Nakai & Will Clipman (Navajo/Ute) – Awakening The Fire
Randy Granger (Choltan/Mayan) – Strong Medicine
Red Feather Woman (Assiniboine/Sioux) – Keeper of the Dreams
Red Kroz Bluez Band (Munsee) – Red Kroz Bluez Band
Ryan Little Eagle Molina (Lakota/Apache) – The Long Journey Home
Storm Seymour (Meskwaki) – Home Grown
Victor Patrick (Cree) – Bound By Roots
Vince Fontaine (Ojibway) – Colors
Wade Fernandez (Menominee) – Breathe & Flow
 
 
Best Blues Recording
A Tribute To Little Johnny Taylor – Jimmy Wolf (Mohawk)
Awakened By The Noon Day Sun - Mwalin (Mashpee Wampanoag)
Back To Clearlake Oaks – Twice As Good
Blues Joose Vol 2 - Joel Johnson (Tuscarora)
Lakota John and Kin - Lakota John and Kin (Lumbee/Oglala)
Never Going Home – The Gun Runners (Onondaga)
Red Kroz Bluez Band - Red Kroz Bluez Band (Munsee)
Southland - The Rushingwind Project
The Gathering – Rona Yellowrobe (Chippewa Cree)
The Hopson Live Session – Joni & Alexandra Buffalohead (Bdewakaton Dakota)
Tribal – Graywolf Blues Band (Yaqui)
Vanishing Americans – Indigenous
Voo Doo Girl – Fabulous Ripcords
Women Across The River - Graywolf Blues Band (Yaqui)
 
 
Best Compilation Recording
2013 – Chase Manhattan (Muscogee, Ojibway, Ogallala)
CTR Country Mix – Various Artists
Don’t Let Me Forget – Kelly Montijo Fink
Earth Bound Angel – Various
Medicine Wolf – Plenty Wolf Singers (Oglala)
Never Going Home – The Gun Runners (Onondaga)
One People  - TerryLee Whetstone (Cherokee)
Owe-ia’: Music Within Jennifer Stevens - Jennifer Stevens (Oneida, Lakota)
Putumayo Presents Native America – Various Artists
Tryin To Live It Up – Double – R., J.Bird (Chickasaw)
Voo Doo Girl – Fabulous Ripcords
 
Best Country Recording
3 of a Kind - John McLeod (Cree)
Bring It On – Donny Parenteau (Metis)
Home Grown - Storm Seymour (Meskwaki)
Never Going Home – The Gun Runners (Onondaga)
Senorita Dreams – Wayne Garner (Cherokee/Apache)
Tribute - Victoria Blackie (Navajo) 
Tyra Preston – Tyra Preston (Navajo)
Woman Of Red – Tracy Bone (Ojibway)
 
Debut Artist of the Year
Brianna Lea Pruett (Cherokee/Choctaw) – Gypsy Bells
Cal Silverfox Lopez (Apache) – To Touch The Sky
David Rose – Wind Dance Under The Moon
Donny Parenteau (Metis) - Bring It On
Fallen Angel – Fallen Angel
Gabrielle Knife (Lakota Sioux) – Ohiya Ku WInyan
Gareth – The Journey
Good Shield Aguilar (Lakota) – Songs to Keep the Earth Alive
Inside My Head (Oglala) - Davidica
Intikana (Arawak/Taino) – Native Eyez
Irv Lyons Jr. (Oneida) – I Love The Night
J.Bird (Chickasaw) – Laid Back NDN
Jennifer Stevens (Oneida, Lakota) – Owe-ia’: Music Within Jennifer Stevens
Jessica Martinez Maxey – Dance of The Soul
Kady Kane (Nez Perce) - Petrelli
Kurt Wyaco (Zuni Pueblo) – Kurt Wyaco
Lawrence Harris (Choctaw) – Romanze – Songs of Tosti
Leah Shenandoah (Oneida) - Spektra
Nagwetch - Wabanag
Nitanis “Kit” Largo (Various) – Serenity
One Tribe One Nation (Sounthern Ute, Jemez Pueblo, Taos Pueblo) - The Council
Quese Imc – Hand drums for Whiskey Bottles
Red Kroz Bluez Band (Munsee) – Red Kroz Bluez Band
Robert Mulinax (Cherokee) – Dream of a Sacred Song
Robert Mullinax (Cherokee) – Spirit of the Heart
Sayota (Apache) – Man From The Sky
Tyra Preston (Navajo) – Tyra Preston
Victor Patrick (Cree) – Bound By Roots
Wayne Garner (Cherokee/Apache) -  Senorita Dreams
Women of Heart – Winds of Change
 
 
Debut Group of the Year
A Tribe Called Red (Cayuga/Ojibway) – A Tribe Called Red
Band of Tribes (Shawnee) – Fire and Brimstone: A Tribute To Link Wray
Double – R., J.Bird (Chickasaw) - Tryin To Live It Up
Iskwew Singers  (Metis/Cree/Saulteaux) – Kamawinan: Songs of Our People
Joni & Alexandra Buffalohead (Bdewakaton Dakota) - The Hopson Live Session
Lakota John and Kin (Lumbee/Oglala) - Lakota John and Kin
Lightning Creek (Nez Perce) – Long Time Coming
Mazinikijik Singers (Algonquin/Oneida) – Highway 105
N8 Winishut and Bigg B (Yakima Nation) – Double Feature
Quese Imc & Cempoalli 20 (Pawnee/Seminole) – Osahwuh
Red Kroz Bluez Band (Munsee) – Red Kroz Bluez Band
Sihasin (Navajo) – Never Surrender
Soulful Echoes (Mi’kmaq/Cree) – The First Peace
Spirit of Thunderheart - Rising
The Gun Runners (Onondaga) - Never Going Home
The Ollivanders (Mohawk, Oneida) – Two Suns
The Rushingwind Project - Southland
Voo Doo Girl – Fabulous Ripcords
When I Wake (Navajo) - Reclaimer
 
 
Best Female Artist
Brianna Lea Pruett (Cherokee/Choctaw) – Gypsy Bells
Donna Kay (Metis) – Uncover Me
Fawn Wood – Blessings
Gabrielle Knife (Lakota Sioux) – Ohiya Ku WInyan
Jamie Coon (Creek/Seminole) – Day After Day
Jessica Martinez Maxey – Dance of The Soul
Kelly Montijo Fink - Don’t Let Me Forget
Leah Shenandoah (Oneida) - Spektra
Mazinikijik Singers (Algonquin/Oneida) – Highway 105
Nitanis “Kit” Largo (Various) - Serenity
Rhonda Head (Cree) - Nikumoon
Rita Coolidge (Cherokee) – A Rita Coolidge Christmas
Samantha Crain (Choctaw)– Kid Face
Tracy Bone (Ojibway) - Woman Of Red
Tyra Preston (Navajo) - Tyra Preston
Victoria Blackie (Navajo) - Tribute
Yolanda Martinez  (Apache) – Awakening
 
 
 
Best Folk Recording
Adageyudi – Clear Water Drum  (Cherokee/Yaqui/Metis)
Good Shield Aguilar – Songs to Keep the Earth Alive
Grace & Grit: Chapter I – Dark Water Rising (Lumbee)
Gypsy Bells - Brianna Lea Pruett (Cherokee/Choctaw)
Heart of the Buffalo– Richard Stepp and Rick McKee (Keetoowah)
Home Grown - Storm Seymour (Meskwaki)
Kamama – SilverWolf/Adelaunegv Waya (Cherokee)
Keeper of the Dreams - Red Feather Woman (Assiniboine/Sioux)
Kid Face - Samantha Crain (Choctaw)
Lakota John and Kin - Lakota John and Kin (Lumbee/Oglala)
The Gathering – Rona Yellowrobe (Chippewa Cree)
 
 
 
Flutist of the Year
Cal Silverfox Lopez (Apache) – To Touch The Sky
David Rose – Wind Dance Under The Moon
Douglas Blue Feather – Dawn of a New Light
Gareth – The Journey
Golana (Cherokee) – Love & Kindness
J- Bird – Laid Back NDN
Jan Looking Wolf Reibach (Conf. Tribes of Grande Ronde – Kalapuya) - Tamanawas
Jessica Martinez Maxey – Dance of The Soul
Mac Lopez – Song of the Wolf
Ohwihsha (Mohawks of the Bay of Quinte) – The Clearing
R. Carlos Nakai & Will Clipman (Navajo/Ute) – Awakening The Fire
Randy McGinnis (Cherokee) – Smoky Mountain Dreams
Robert Mulinax (Cherokee) – Dream of a Sacred Song
Robert Mullinax (Cherokee) – Spirit of the Heart
Rona Yellowrobe (Chippewa Cree) - The Gathering
Rushingwind & Mucklow – Strong Horse
Ryan Little Eagle Molina (Lakota/Apache) – The Long Journey Home
Soulful Echoes (Mi’kmaq/Cree) – The First Peace
Steven Rushingwind (Cahuilla) – Bridge
TerryLee Whetstone (Cherokee) - One People 
The Rushingwind Project - Southland
Tony Duncan (Apache/Ankara/Hidatsu/Mandan) – Native Son
 
 
 
Best Gospel/Inspirational Recording
Adageyudi – Clear Water Drum  (Cherokee/Yaqui/Metis)
Amazing Grace/Sublime Gracia – Yolanda Martinez (Apache)
Don’t Let Me Forget – Kelly Montijo Fink
Grace & Grit: Chapter I – Dark Water Rising (Lumbee)
Love & Kindness - Golana (Cherokee)  & Peter Kater
Nikumoon - Rhonda Head (Cree)
Ohiya Ku WInyan  - Gabrielle Knife (Lakota Sioux)
Season of Joy – Yolanda Martinez (Apache)
Speak To The Sky – Storm Seymour (Meskwaki)
 
 
 
Group of the Year
Band of Tribes (Shawnee) – Fire and Brimstone: A Tribute To Link Wray
Bear Creek (Various) – Kaagige “Forever”
Bear Creek (Various) – Right Now
Blackfoot Confederacy (Various) – Elder’s Vision: Pow Wow Songs Recorded Live @ Ky1 Yo
Clear Water Drum  (Cherokee/Yaqui/Metis) - Adageyudi
Dark Water Rising (Lumbee) - Grace & Grit: Chapter I
Graywolf Blues Band (Yaqui) – Angel Next To Me
Indigie Femme (Navajo) – Te Hau Waiati
Injunuity (Various) – Fight For Survival
Journey To The Sun (Choctaw/Navajo)– Sun Shadows
Lil Mike & Funny Bone (Chocktaw, Pawnee) – Crunk Nativez
Mwalin (Mashpee Wampanoag) – Awakened By The Noon Day Sun
N8 Winishut and Bigg B (Yakama Nation) - N8 Winishut and Bigg B
Northern Cree (Cree/Various) – Loyalty to the Drum
Plenty Wolf Singers(Oglala Lakota) – Medicine Wolf
Primeaux & Mike (Sioux/Navajo) – As It Was In The Beginning
Rushingwind & Mucklow (Cahuilla) – Strong Horse
SilverWolf/Adelaunegv Waya (Cherokee) - Kamama
Storm Seymour (Meskwaki) – Home Grown
Sweethearts of Navajoland (Navajo) – From The Heart of Dine Nation
Tha Tribe (Various) – Stoic
Todi Neesh Zhee Singers (Navajo) – First Night – Moonlit Nights
Twice As Good (Pomo) - Back To Clearlake Oaks 
When I Wake (Navajo) - Reclaimer
Will and Jesse Lee (Lakota) – Chillin’ Rez-Style
Young Spirit (Various) – Akameyimoh – Baby Boy
Young Spirit (Various) – Save Me A Lead
Young Spirit (Various) – Takakikeh (Doing It Right)
 
 
Best Historical/Linguistic Recording
Breathe & Flow - Wade Fernandez (Menominee)
Chillin’ Rez-Style - Will and Jesse Lee (Lakota)
Grandfather Speaks - Ken Quiet Hawk (Abenaki)
Heart of the Buffalo – Richard Stepp and Rick McKee (Keetoowah)
Intikana (Arawak/Taino) – Native Eyez
Kamama – SilverWolf/Adelaunegv Waya (Cherokee)
Mescalero Apache Creation – Fred Kaydahzinne (Apache)
North Wind - Flying Down Thunder & Rise Ashen (Algonquin)
Owe-ia’: Music Within Jennifer Stevens - Jennifer Stevens (Oneida, Lakota)
Te Hau Waiati  - Indigie Femme (Navajo)
Uncover Me - Donna Kay (Metis)
                                                                    
 
Best Instrumental Recording
Awakened By The Noon Day Sun - Mwalin (Mashpee Wampanoag) 
Fight For Survival - Injunuity (Various) 
Fire and Brimstone: A Tribute To Link Wray - Band of Tribes (Shawnee) 
Reclaimer - When I Wake (Navajo)
Sun Shadows - Journey To The Sun (Choctaw/Navajo)
The Long Journey Home - Ryan Little Eagle Molina (Lakota/Apache)
 
 
Best Latin Indigenous Recording
Amazing Grace/Sublime Gracia  = Yolanda Martinez (Apache)
Awakening - Yolanda Martinez  (Apache)
Dance of the Soul - Jessica Martinez Maxey
Lo Siento Mi Vida/Historia De Un Amor  - Storm Seymour (Meskwaki)
Osahwuh - Quese Imc & Cempoalli 20 (Pawnee/Seminole)
Season of Joy - Yolanda Martinez (Apache)
Strong Medicine - Randy Granger (Choltan/Mayan) 
 
 
Best Male Artist
Aaron Adson (Pawnee/Comanche) – NAC Songs
Cal Silverfox Lopez (Apache) – To Touch The Sky
Chase Manhattan (Muscogee, Ojibway, Ogallala) - 2013
Cheevers Toppah (Kiowa) – A Good Day, A Better Tomorrow
Clint Duchenaux – Dakota Lover
Dallas Waskahat – Blessings
Donny Parenteau (Metis) - Bring It On
Gareth – The Journey
Golana (Cherokee) – Love & Kindness
Intikana (Arawak/Taino) – Native Eyez
Jimmy Wolf (Mohawk) - A Tribute To Little Johnny Taylor
Joe Tohonnie Jr (Apache) – Apache Blessing & Crown Dance Songs
Joe Tohonnie Jr (Apache/Navajo) – Apache Peyote Songs
Ken Quiet Hawk (Abenaki) - Grandfather Speaks
Kevin Yazzie (Navajo) - Charity
Lawrence Harris (Choctaw) – Romanze – Songs of Tosti
Lil Mike & Funny Bone (Chocktaw, Pawnee) – Crunk Nativez
Makardi (Navajo) – Warriors Arise
Plex (Ojibwe) - Demons
Randall Paskemin (Cree) – Christmas Cheer
Randy McGinnis (Cherokee) – Smoky Mountain Dreams
Raphael (Mescalero Apache) - Touch
Robert Mulinax (Cherokee) – Dream of a Sacred Song
Robert Mullinax (Cherokee) – Spirit of the Heart
Sayota (Apache) – Man From The Sky
Storm Seymour (Meskwaki) - Speak To The Sky
TerryLee Whetstone (Cherokee) - One People 
Tha Native (San Manuel Band of Serrano Mission Indians) – “Rainy Days”
Tony Duncan (Apache/Ankara/Hidatsu/Mandan) – Native Son
Wayne Silas, Jr (Menominee) – Infinite Passion
 
 
 
 
Best Native American Church Recording
A Good Day, A Better Tomorrow - Cheevers Toppah (Kiowa)
Apache Peyote Songs - Joe Tohonnie Jr (Apache/Navajo)
As It Was In The Beginning - Primeaux & Mike (Sioux/Navajo)
Charity - Kevin Yazzie (Navajo)
Lakota John and Kin - Lakota John and Kin (Lumbee/Oglala)
NAC Songs - Aaron Adson (Pawnee/Comanche)
 
 
Best New Age Recording
Amazing Grace/Sublime Gracia  - Yolanda Martinez (Apache) 
Awakening - Yolanda Martinez  (Apache)
Awakening The Fire - R. Carlos Nakai & Will Clipman (Navajo/Ute)
Dawn of a New Light  - Douglas Blue Feather (Cherokee) 
Kmama - SilverWolf/Adelaunegv Waya 
Laid Back NDN - J-Bird (Chickasaw) -
Love & Kindness  - Golana (Cherokee) 
North Wind  - Flying Down Thunder & Rise Ashen (Algonquin)
Ohiya Ku WInyan  - Gabrielle Knife (Lakota Sioux)
Petrelli - Kady Kane (Nez Perce)
Smoky Mountain Dreams - Randy McGinnis (Cherokee)
Strong Horse - Rushingwind & Mucklow  
Strong Medicine - Randy Granger (Choltan/Mayan)
Sun Shadows  - Journey To The Sun (Choctaw/Navajo)
One People - TerryLee Whetstone (Cherokee)   
Southland - The Rushingwind Project
Wind Dance Under The Moon - David Rose
 
 
Best Pop Recording
A Rita Coolidge Christmas - Rita Coolidge (Cherokee)
Colors - Indian City (Ojibway)
Day After Day - Jamie Coon (Creek/Seminole)
Don’t Let Me Forget - Kelly Montijo Fink
Double Feature - N8 Winishut and Bigg B (Yakama Nation)
Feathers  Rosary - Joey Stylez (Cree)
Grace & Grit: Chapter I – Dark Water Rising (Lumbee)
Keeper of the Dreams - Red Feather Woman (Assiniboine/Sioux)
Man From The Sky - Sayota (Apache)
Never Going Home - The Gun Runners (Onondaga)
Never Surrender - Sihasin (Navajo)
North Wind - Flying Down Thunder & Rise Ashen (Algonquin)
Southland - The Rushingwind Project
Spektra - Leah Shenandoah (Oneida)
Strong Horse - Rushingwind & Mucklow
The Gathering – Rona Yellowrobe (Chippewa Cree)
The Journey – Gareth
Touch - Raphael (Mescalero Apache)
Uncover Me - Donna Kay (Metis)
Warriors Arise - Makardi (Navajo)
 
 
Best Pow Wow Recording
Akameyimoh – Baby Boy - Young Spirit (Various)
Elder’s Vision: Pow Wow Songs Recorded Live @ Ky1 Yo - Blackfoot Confederacy (Various)
Honoring The Mazinikijik Singers - Mazinikijik Singers (Algonquin/Oneida)
In Harmony Again - Big River Cree
Kaagige “Forever” - Bear Creek (Various)
Long Time Coming - Lightning Creek (Nez Perce)
Loyalty to the Drum - Northern Cree (Cree/Various)
Ohiya Ku WInyan - Gabrielle Knife (Lakota Sioux)
Right Now - Bear Creek (Various)
Save Me A Lead - Young Spirit (Various)
Stoic - Tha Tribe (Various)
Takakikeh (Doing It Right)  - Young Spirit (Various)
 
 
 
Best Producer
Andreas Gobor – Women Across The River
Brandon Roberts AKA J- Bird (Chickasaw) – Laid Back NDN
Caren Knight Pepper – Witchi Tai-To
Daniel Wonacott - Southland
David Cree Tregenza – Journey To The Sun
Donald Blackfox – Earth Bound Angel
Donny Parenteau (Metis) - Bring It On
Doug Bedard (Ojibwe) - Demons
Douglas Blue Feather (Cherokee) – Dawn of a New Light
Eddie Webber – Apache Blessing & Crown Dance Songs
Eileen Littig  –Owe-ia’: Music Within Jennifer Stevens
Frank Smith – Tyra Preston
Gabrielle Knife (Lakota Sioux) -– Ohiya Ku Winyan
Garrison Parker – Fallen Angel
George Landress – 3 of a Kind
Golana (Cherokee) & David Chamberlin– Love & Kindness
Jaded Angel & Joey Stylez – Feathers & Rosary
James “Xen” Media – Native Eyez
Jimmy Wolf (Mohawk) - A Tribute To Little Johnny Taylor
Joanne Shenandoah (Oneida) - Spektra
Joel Johnson (Tuscarora) – Blues Joose Vol 2
John Vanderslice - Kid Face
Keith Summus, Odell Borg - Tamanawas
Kevin Chief (Algonquin) – North Wind
Kevin Chief (Algonquin/Oneida) – Honoring The Mazinikijik Singers
Kris Delorenzi – The Clearing
Kurt Wyaco (Zuni Pueblo) – Kurt Wyaco
Larry Mitchell – Indigie Femme’s Te Hau Waiati
Lee Plentywolf (Oglala) – Medicine Wolf
Lyan Coulter, John McDuffie, Rany Landes, John Thomas - A Rita Coolidge Christmas
Makardi (Navajo) – Warriors Arise
Michael Mucklow – Bridge
Michael Mucklow – Strong Horse
Michael Serio (Cherokee) - Kamama
N8 Winishut & Bigg B (Yakama)  - Double Feature
Peter Bacsalmasi – Uncover Me     
Peter Blackwell – Mescalero Apache Creation
Quese Imc – Hand drums for Whiskey Bottles
Raphael (Mescalero Apache) - Touch
Rob Lamothe – Two Suns
Robert Doyle – Awakening The Fire
Robert Hollis – Crooked Tear
Robert White Johnson  - The Journey
Spirit Wing – Red Kroz Bluez Band
Stephen Butler – Loyalty To The Drum
Storm Seymour (Meskwaki) -Speak To The Sky
TerryLee Whetstone (Cherokee) – One People
Tom Wasinger – Keeper of the Dreams
Tracy Bone (Ojibway) & Jason Gordon – Women of Red
Tritt Smith - Reclaimer
Tyrant Producitons - Petrelli
Vic Linklater – Bound By Roots
Vince Fontaine (Ojibway) - Colors
Will Peters (Lakota) – Chillin’ Rez-Style
 
 
Best Rap Hip Hop Recording
2013 – Chase Manhattan (Muscogee, Ojibway, Ogallala)
Crunk Nativez - Lil Mike & Funny Bone (Chocktaw, Pawnee)
Demons - Plex (Ojibwe)
Diamond – Theresa “Bear” Fox (St Regis Mohawk)
Double Feature - N8 Winishut & Bigg B (Yakama)  - Double Feature
Intikana (Arawak/Taino) – Native Eyez
One Tribe One Nation – The Council (Sounthern Ute, Jemez Pueblo, Taos Pueblo)
Quese Imc & Cempoalli 20 (Pawnee/Seminole) – Osahwuh
Rainy Days – Tha Native featuring Stuxx
Runnin’ On Empty – Shadowyze & Shyanne  (Creek, Cherokee, Han Gwich in Athabascan)
Touch - Raphael (Mescalero Apache)
Tryin To Live It Up – Double – R., J.Bird (Chickasaw)
Warriors Arise - Makardi (Navajo)
 
 
 
 
Record of the Year
2013 – Chase Manhattan (Muscogee, Ojibway, Ogallala)
A Good Day, A Better Tomorrow - Cheevers Toppah (Kiowa)
A Rita Coolidge Christmas  - Rita Coolidge (Cherokee)
A Tribe Called Red – A Tribe Called Red (Cayuga/Ojibway)
Adageyudi – Clear Water Drum  (Cherokee/Yaqui/Metis)
Akameyimoh – Baby Boy - Young Spirit (Various)
Apache Blessing & Crown Dance Songs - Joe Tohonnie Jr (Apache)
Awakened By The Noon Day Sun - Mwalin (Mashpee Wampanoag)
Awakening The Fire - R. Carlos Nakai & Will Clipman (Navajo/Ute)
Back To Clearlake Oaks – Twice As Good (Pomo)
Blessings – Fawn Wood & Dallas Waskahat
Blues Joose Vol 2 – Joel Johnson (Tuscarora)
Breathe & Flow - Wade Fernandez (Menominee)
Bridge - Rushingwind & Mucklow (Cahuilla)
Bring It On - Donny Parenteau (Metis)
By The Still Waters – Terry Frazier & Brad Clonch
Charity - Kevin Yazzie (Navajo)
Chillin’ Rez-Style - Will and Jesse Lee (Lakota)
Christmas Cheer  - Randall Paskemin (Cree) 
Crooked Tear - Bobby Bullet (Lac du Flambeau)
Crunk Nativez - Lil Mike & Funny Bone (Chocktaw, Pawnee)
Dawn of a New Light - Douglas Blue Feather (Cherokee)
Day After Day - Jamie Coon (Creek/Seminole)
Demons - Plex (Ojibwe)
Don’t Let Me Forget – Kelly Montijo Fink
Double Feature - N8 Winishut & Bigg B (Yakama) 
Dream of a Sacred Song - Robert Mulinax (Cherokee)
Elder’s Vision: Pow Wow Songs Recorded Live @ Ky1 Yo - Blackfoot Confederacy (Various)
Feather & Rosary - Joey Stylez (Cree)
Fight For Survival - Injunuity (Various)
Fire and Brimstone: A Tribute To Link Wray - Band of Tribes (Shawnee)
First Night – Moonlit Nights - Todi Neesh Zhee Singers (Navajo)
From The Heart of Dine Nation - Sweethearts of Navajoland (Navajo)
Gareth – The Journey
Grace & Grit: Chapter I – Dark Water Rising (Lumbee)
Gypsy Bells - Brianna Lea Pruett (Cherokee/Choctaw)
Hand drums for Whiskey Bottles - Quese Imc
Home Grown - Storm Seymour (Meskwaki)
Honoring The Mazinikijik Singers - Mazinikijik Singers (Algonquin/Oneida)
Infinite Passion - Wayne Silas, Jr (Menominee)
Kaagige “Forever” - Bear Creek (Various) 
Kamama – SilverWolf/Adelaunegv Waya
Keeper of the Dreams - Red Feather Woman (Assiniboine/Sioux)
Kid Face - Samantha Crain (Choctaw)
Laid Back NDN – J-Bird (Chickasaw)
Lakota John and Kin - Lakota John and Kin (Lumbee/Oglala)
Long Time Coming - Lightning Creek (Nez Perce)
Loyalty to the Drum  Northern Cree (Cree/Various)
Man From The Sky - Sayota (Apache)
Nagwetch - Wabanag
Native Son - Tony Duncan (Apache/Ankara/Hidatsu/Mandan)
Nature Dance - Joanne Shenandoah (Oneida)
One People  - TerryLee Whetstone (Cherokee)
One Tribe One Nation – The Council (Sounthern Ute, Jemez Pueblo, Taos Pueblo)
Osahwuh - Quese Imc & Cempoalli 20 (Pawnee/Seminole)
Petrelli - Kady Kane (Nez Perce)
Reclaimer - When I Wake (Navajo)
Richard Stepp and Rick McKee - Heart of the Buffalo (Keetoowah)
Right Now - Bear Creek (Various)
Romanze – Songs of Tosti - Lawrence Harris (Choctaw)
Save Me A Lead - Young Spirit (Various)
Senorita Dreams – Wayne Garner (Cherokee/Apache)
Serenity - Nitanis “Kit” Largo (Various)
Smoky Mountain Dreams - Randy McGinnis (Cherokee)
Southland - The Rushingwind Project
Speak To The Sky – Storm Seymour (Meskwaki)
Spektra - Leah Shenandoah (Oneida)
Spirit of the Heart - Robert Mullinax (Cherokee)
Spirit of Thunderheart - Rising
Stoic - Tha Tribe (Various)
Strong Horse - Rushingwind & Mucklow
Sun Shadows - Journey To The Sun (Choctaw/Navajo)
Surrender - George Leach (Sta’ atl’ imx)
Takakikeh (Doing It Right) - Young Spirit (Various)
Te Hau Waiati – Indigie Femme (Navajo)
The Clearing – Ohwihsha (Mohawk)
The Gathering – Rona Yellowrobe (Chippewa Cree)
To Touch The Sky - Cal Silverfox Lopez (Apache)
Tribute – Victoria Blackie (Navajo)
Tryin To Live It Up – Double – R., J.Bird (Chickasaw)
Two Suns - The Ollivanders (Mohawk, Oneida)
Tyra Preston – Tyra Preston (Navajo)
Warriors Arise - Makardi (Navajo)
Wind Dance Under The Moon - David Rose
Woman Of Red – Tracy Bone (Ojibway)
 
 
 
 
 
 
 
 
Best Rock Recording
Back To Clearlake Oaks – Twice As Good (Pomo)
Breathe & Flow - Wade Fernandez (Menominee)
Fallen Angel – Fallen Angel
Fire and Brimstone: A Tribute To Link Wray - Band of Tribes (Shawnee)
I Love The Night - Irv Lyons Jr. (Oneida)
Inside My Head –Davidica (Oglala)
Never Going Home – The Gun Runners (Onondaga)
Never Surrender - Sihasin (Navajo)
Petrelli - Kady Kane (Nez Perce)  
Reclaimer - When I Wake (Navajo)
Strong Horse - Rushingwind & Mucklow
Surrender - George Leach (Sta’ atl’ imx)
The Journey – Gareth
Two Sons - The Ollivanders (Mohawk, Oneida)
 
 
Song/Single of the Year
 
“49’n All Night Long” – Red Kroz Bluez Band (Munsee)
“A Good Day, A Better Tomorrow” – Cheevers Toppah (Kiowa)
“Amazed and Amused” – The Ollivanders (Oneida, Mohawk)
 “Amazing Grace” – Rita Coolidge (Cherokee)
“Angel Next To Me” - Graywolf Blues Band (Yaqui)
“Arabian Wind” – Sun Shadows (Choctaw/Navajo)
“Blast From The Past” – John McLeod (Cree)
“Bound By Roots” - Victor Patrick (Cree)
“Burn Dance” - Northern Cree (Cree/Various)
“Burn Out The Night” – Wayne Garner (Cherokee/Apache)
“Calling The Spirit World” – Terry Lee Whetstone
“Carry Me” – George Leach (Sta’ atl’ imx)
“Champion” - Kurt Wyaco (Zuni Pueblo)
“Charity” – Kevin Yazzie (Navajo)
“Colors” – Indian City  (Ojibway)
“Cruzn” – Todi Neesh Zhee Singers
“Dance 4 The… - Lightning Creek (Nez Perce)
“Dawn” – Cal SIlverfox (Apache)
“Deep in the Heart of Saskatchewan” – Donny Parenteau (Metis)
“Demons” - Plex (Ojibwe)
“Dream Come True” – Wayne Silas, Jr (Menominee)
“Fight For Survival” – Injunuity (Various)
“Fire and Water” - Jan Looking Wolf Reibach (Conf. Tribes of Grande Ronde – Kalapuya)
“Hang On” – Bobby Bullet (Lac du Flambeau)
“Heart of the Buffalo” – Richard Stepp & Rick McKee
“Hope” - Sihasin (Navajo)
“Hummingbird Visits Me” – Tony Duncan (Apache/Ankara/Hidatsu/Mandan)
“I Know” – Will and Jesse Lee (Lakota)
“I Think He’s Cheating This Time” – Joni & Alexandra Buffalohead
 “In The Starry Night” – Indians Colour (Quechua)
“Inside My Head” – Davidica (Oglala)
“Ironwood” - Rushingwind & Mucklow
“Jaded Angel” – Joey Stylez
“Jesus by J-bird” - Double – R., J.Bird (Chickasaw)
“Keeper of the Dreams” - Red Feather Woman (Assiniboine/Sioux)
“Listen To The Birds” – Flying Down Thunder and Rise Ashen (Algonquin)
“Love Of My Life” – Spencer Battiest (Seminole)
“Make It Happen” – Joel Johnson (Tuscarora)
“Medicine Wolf” – Plenty Wolf Singers (Oglala)
“Micayla’s First Song” – Tha Tribe
“My Fun” – Dark Water Rising (Lumbee)
“Native Eyez” - Intikana (Arawak/Taino)
“Nature Dance” – Joanne Shenandoah (Oneida)
“Nga Lwi E” – Indigie Femme (Navajo)
“No Diamond Ring” – Brianna Lea Pruett
“Number One Crush” – The Gun Runners (Onondaga)
“Oasis” – R. Carlos Nakai & Will Clipman
“Old Girlfriend Showed Up” – Sweethearts of Navajoland (Navajo)
 “On My Way” – Chase Manhattan
“Peaceful” – SilverWolf/Adelaunegv Waya
“Powerful Native Woman” – Kelly Montijo Fink
“Rain Dance” - Lil Mike & Funny Bone (Chocktaw, Pawnee)
“Rainy Days” – Tha Native Featuring Stuxx
“Rock The Halls (I Saw Three Kings) – Randall Paskemin (Cree)
“Rolling Stone” - N8 Winishut & Bigg B (Yakama)
“Run Wolf Sister” – Lana Chapel (Cherokee)
“Runnin’ On Empty” –Shadowyze & Shyanne (Creek, Cherokee, Han Gwich in Athabascan)
“Sad & Blue” – Young Spirit
“Sahkaweyohk (Give A War Cry) – Young Spirit (Various)
“San Franciso Bay” – Lakota John and Kin (Lumbee/Oglala)
“Save Yourself” – Jamie Coon (Creek/Seminole)
“Say No To The R Word” – Shadowyze (Muskogee/ Creek) & Russell Means (Lakota)
“Serenity” – Nitanis “Kit” Largo
“Shake Your Hips” – Twice As Good (Pomo)
“Smooth Moves” – Bear Creek (Various)
“Sogno” - Lawrence Harris (Choctaw)
“Somewhere All The Time” – Samantha Crain (Choctaw)
“Song of the Wolf” – Graywolf Blues Band (Yaqui)
“Song of Survival” – Red Eagle
 “Soul Survivor” – Terry Frazier & Brad Clonch
 “Southland” – The Rushingwind Project
“Spektra” – Leah Shenandoah (Oneida)
“Spirit Horse” – Gareth
“Strong Medicine” – Randy Granger
“Summer Solstice” – Rona Yellowrobe (Chippewa Cree)
 “Tall Glass” - Kady Kane (Nez Perce)
 “That’s What She Said” – Wade Fernandez (Menominee)
“The Bird Song” - Quese Imc
“The Moon Is Falling” – Donna Kay (Metis)
“The Raven” - Quese Imc & Cempoalli 20 (Pawnee/Seminole)
“The Wind Song” – Mwalin (Mashpee Wampanoag)
“The Wind Song” – Mwalin (Mashpee Wampanoag)
“Thunder Dance” – Rushingwind & Mucklow (Cahuilla)
“Together Again” – Bear Creek (Various)
“Touch” – Raphael (Mescalero Apache)
“Tribal” – Graywolf Blues Band (Yaqui)
“Victory Song” - Blackfoot Confederacy (Various)
“Whatever Happened” – Fawn Wood & Dallas Waskahat
“Witchi Tai-To – Water Spirits” – Shadowyze, Caren Knight Pepper and Jim Pepper
“Words of Encouragement for All Young Spirits” – Young Spirit (Various)
“You Can’t See What You’ve Got” – Victoria Blackie (Navajo)
 “You’re My Sun” – Gabrielle Knife (Lakota Sioux)
 
 
 
Songwriter of the Year         
Anthony “Intikana” Martinez  (Arawak/Taino) – Native Eyez
Barry Lee & Barbara Christy (Munsee) -– Red Kroz Bluez Band
Bear Creek (Various) – Bear Creek
Blackfoot Confederacy (Various) – Elder’s Vision: Pow Wow Songs Recorded Live @ Ky1 Yo
Brad Clonch & Jeff Carpenter (Various) – Fight For Survival
Brianna Lea Pruett (Cherokee/Choctaw) – Gypsy Bells
Charly Lowry (Lumbee) - Grace & Grit: Chapter I
Chase Manhattan (Muscogee, Ojibway, Ogallala) - 2013
Cheevers Toppah (Kiowa) – A Good Day, A Better Tomorrow
Clear Water Drum  (Cherokee/Yaqui/Metis) - Adageyudi
Clint Duchenaux – Dakota Lover
Donna Kay (Metis) and Peter Bacsalmasi – Uncover Me
Donny Parenteau (Metis) - Bring It On
Douglas Blue Feather (Cherokee) & Jamie Oxendine (Lumbee) – Dawn of a New Light
Fawn Wood & Dallas Waskahat - Blessings
Gabrielle Knife (Lakota Sioux) – Ohiya Ku WInyan
Gareth Laffely – The Journey
Garrison Parker  - In The Old Days
George Leach (Sta’ atl’ imx) - Surrender
Irv Lyons Jr. (Oneida) – I Love The Night
Jan Looking Wolf Reibach (Conf. Tribes of Grande Ronde – Kalapuya) - Tamanawas
J-Bird (Chickasaw) - Laid Back NDN
Jeneda Benally & Clason Benally (Navajo) – Never Surrender
Jennifer Stevens (Oneida, Lakota) - Owe-ia’: Music Within Jennifer Stevens
Joanne Shenandoah (Oneida) – Nature Dance
Joel Johnson (Tuscarora) – Blues Joose Vol 2
Joey Stylez (Cree) – Owls Kiss
John McLeod (Cree)  - 3 of a Kind
Jonathan Kane - Petrelli
Jonathan Maracle/Kris Delorenzi – The Clearing
Joni Buffalohead (Bdewakaton Dakota) - The Hopson Live Session
Kelly Montijo Fink - Don’t Let Me Forget
Kevin Chief (Algonquin) – North Wind
Kevin Yazzie (Navajo) – Charity
Kurt Wyaco (Zuni Pueblo) – Kurt Wyaco
Leah Shenandoah (Oneida) - Spektra
Lee Plentywolf (Oglala) – Medicine Wolf
Lenny Printup, Heidi Fawn, Stacey Galvan – Never Going Home
Lil Mike & Funny Bone (Chocktaw, Pawnee) – Crunk Nativez
Martin Isaacs - Two Suns
Michael Hanson – Angel Next To Me
Nitanis “Kit” Largo (Various)- Serenity
Northern Cree (Cree/Various) – Loyalty to the Drum
R. Carlos Nakai & Will Clipman (Navajo/Ute) – Awakening The Fire
Randall Paskemin (Cree) – Christmas Cheer
Randy Granger (Choltan/Mayan) – Strong Medicine
Rita Coolidge (Cherokee) – A Rita Coolidge Christmas
Robert Hollis – Crooked Tear
Rona Yellow Robe & Bruce Witham - The Gathering
Rose Red Elk (Assiniboine/Sioux) – Keeper of the Dreams
Rushingwind & Mucklow – Strong Horse
Samantha Crain (Choctaw)– Kid Face
Shadowyze & Shyanne (Creek, Cherokee, Han Gwich in Athabascan) – Runnin’ On Empty
Silverwolf (Cherokee) - Kamama
Steve Rushingwind – Southland
Steven Rushingwind (Cahuilla) – Bridge
Sweethearts of Navajoland (Navajo) – From The Heart of Dine’ Nation
Terry Frazier & Brad Clonch - By The Still Waters
TerryLee Whetstone (Cherokee) & Gene Krahenbuhl – One People
Tha Tribe (Various) – Stoic
Theresa “Bear” Fox (St. Regis Mohawk) – Diamond
Tim Fenell & Graywolf Blues Band – Song of the Wolf
Tony Duncan (Apache/Ankara/Hidatsu/Mandan) – Native Son
Tracy Bone (Ojibway) – Women of Red
Vic Linklater  - Bound By Roots
Victoria Blackie (Navajo) - Tribute
Vince Fontaine (Ojibway) - Colors
Wade Fernandez (Menominee) – Breathe & Flow
Wayne Garner (Cherokee/Apache) - Senorita Dreams
Wayne Silas, Jr (Menominee) – Infinite Passion
Will Peters (Lakota) – Chillin’ Rez-Style
Young Spirit (Various) – Akameyimoh- Baby Boy
Young Spirit (Various) – Save Me  A Lead
Young Spirit (Various) – Takakikeh (Doing It Right)
 
Best Spoken Word Recording
Grandfather Speaks – Ken Quiet Hawk (Abenaki)
Kamama – SilverWolf/Adelaunegv Waya
Keeper of the Dreams - Red Feather Woman (Assiniboine/Sioux)
Lost Angel – Cyrus Emerson (Cherokee)
Mescalero Apache Creation – Fred Kaydahzinne (Apache)
Songs to Keep the Earth Alive - Good Shield Aguilar (Lakota)
The Little Rocks – Windfeather Navarez Bull (Navajo)
 
 
Best Traditional Recording
A Rita Coolidge Christmas - Rita Coolidge (Cherokee)
Apache Blessing & Crown Dance Songs - Joe Tohonnie Jr (Apache)
Apache Peyote Songs - Joe Tohonnie Jr (Apache/Navajo)
As It Was In The Beginning - Primeaux & Mike (Sioux/Navajo)
Blessings - Fawn Wood & Dallas Waskahat 
Bridge - Rushingwind & Mucklow (Cahuilla)
Charity - Kevin Yazzie (Navajo) 
Elder’s Vision: Pow Wow Songs Recorded Live @ Ky1 Yo - Blackfoot Confederacy (Various)
From The Heart of Dine’ Nation - Sweethearts of Navajoland (Navajo)
Grandfather Speaks – Ken Quiet Hawk (Abenaki)
In Harmony Again - Big River Cree (Cree)
Kamawinan: Songs of Our People - Iskwew Singers  (Metis/Cree/Saulteaux)
Keepers of the Dreams - Red Feather Woman (Assiniboine/Sioux) –
Long Time Coming - Lightning Creek (Nez Perce)
Moonlit Nights - Todi Neesh Zhee Singers (Navajo) - First Night
NAC Songs - Aaron Adson (Pawnee/Comanche)
Nagwetch - Wabanag
Native Son - Tony Duncan (Apache/Ankara/Hidatsu/Mandan)
One People  - TerryLee Whetstone (Cherokee)
Romanze – Songs of Tosti - Lawrence Harris (Choctaw)
Save Me A Lead – Young Spirit (Various)
Southland - The Rushingwind Project
Spirit of Thunderheart - Rising
Strong Horse - Rushingwind & Mucklow
Tamanawas - Jan Looking Wolf Reibach (Conf. Tribes of Grande Ronde – Kalapuya)
Winds of Change - Women of Heart
 
 
Best Music Video
AbOriginal – Frank Waln (Lakota)
Back To Clearlake Oaks – Twice As Good (Pomo)
Breathe & Flow - Wade Fernandez (Menominee)
My Fun – Dark Water Rising (Lumbee)
Love of My Life – Spencer Battiest (Seminole)
May You Walk - Big City Indians
Native Eyez - Intikana (Arawak/Taino)
Prayer Loop Song – Supaman (Apsaalooke)
Raindance - Lil Mike & Funny Bone
Remembering You - Golana (Cherokee)
Segregated – Wind Spirit Drum (Mic Mac/Cherokee/Lenape)
Song of Survival – Red Eagle
Tall Glass of Water – Kady Kane (Nez Perce)
Wapato Rising 877- Rezhog Films
Women Across The River - Graywolf Blues Band (Yaqui)
Sisters ft Northern Voice - A Tribe Called Red (Cayuga, Ojibway)
 
 
 
 
Best Waila Recording
2 Rivers Band– 2 Rivers Band (Tohono O’odham)
Back To Basics - Cruz (Tohono O’odham) 
Embrace The Kaos – Dfaktion Nyne (Tohono O’odham)
Family Pride - In Loving Memory of Our Beloved Father & Uncle (Tohono O’odham)
Pisinemo & Company – Pisinemo & Company (Tohono O’odham)
Tohono O’odham Waila Music, Volume 2 - Valenzuela & Company (Tohono O’odham)
 
 
 
 
Best World Music Recording
3 of a Kind - John McLeod (Cree)
Adageyudi – Clear Water Drum  (Cherokee/Yaqui/Metis)
Awakening - Yolanda Martinez  (Apache)
Bridge - Rushingwind & Mucklow (Cahuilla)
Dance of the Soul - Jessica Martinez Maxey
Don’t Let Me Forget – Kelly Montijo Fink
Kamama – SilverWolf/Adelaunegv Waya
Keepers of the Dreams - Red Feather Woman (Assiniboine/Sioux)
Kurt Wyaco – Kurt Wyaco (Zuni Pueblo)
Love & Kindness - Golana (Cherokee)
Nagwetch - Wabanag
Nature Dance - Joanne Shenandoah (Oneida)
Nikumoon - Rhonda Head (Cree)
North Wind - Flying Down Thunder & Rise Ashen (Algonquin)
Ohiya Ku Winyan - Gabrielle Knife (Lakota Sioux)
One People  - TerryLee Whetstone (Cherokee)
Owe-ia’: Music Within Jennifer Stevens - Jennifer Stevens (Oneida, Lakota)
Smoky Mountain Dreams – Randy McGinnis (Cherokee)
Song of the Wolf – Graywolf Blues Band (Yaqui)
Southland - The Rushingwind Project
Strong Horse - Rushingwind & Mucklow
Strong Medicine - Randy Granger (Choltan/Mayan)
Sun Shadows - Journey To The Sun (Choctaw/Navajo)
Tamanawas  - Jan Looking Wolf Reibach (Conf. Tribes of Grande Ronde – Kalapuya)
Te Hau Waiati – Indigie Femme (Navajo)
The Journey – Gareth
To Touch The Sky - Cal Silverfox Lopez (Apache)
 
 
 
 
Native Heart
Ambros – Voices of Mother Earth
Annette Abbondanza of Painted Raven – Season of Lights
Big City Indians – May You Walk
By The Still Waters – Terry Frazier
Caren Knight Pepper – Witchi Tai-To
Cornell Kinderknecht and Martin McCall - Dreamtime
Dail Dragonfly Martin – Destiny
Dan Fogelberg
David Cree Tregenza – Lone Crow Calling
Eileen Littig – Producer of Owe-ia’: Music Within Jennifer Stevens
Frank Stepanek – guitarist for The Gun Runners
Gene Krahenbuhl – One People
George Landress – 3 of A Kind
JJ Boogie (Jason Reichert) – Spektra
Johnny Lipford – Spirit of the World
Johnny Lipford – Winds of Change
Joseph Young – Life Spring
Larry Mayfield – Keeper of the Dreams
Lex Nichols – The Long Road
Mark McGourley – Universe Dance
Michael Mucklow – Bridge
Michael Mucklow – Strong Horse
Oliver W. Tuthill – Say No To The R Word
Peter Phippen – Sacred Spaces
Quese Imc – Hand drums for Whiskey Bottles
Richard Soaring Owl - Expressions
Rise Ashen – North Wind
Rockapelli – Rockapelli
Soulful Echoes – The First Peace
Steven Graves – Time Will Tell
Sybille Hummingbird - Serene
Ty Weathers aka Tyrant Productions - Petrelli
Wolfsheart – Wolf Moon Rising