NAMA 7
Artist of the Year | NAM | Litefoot "Native American Me" (Red Vinyl) |
MAIC | ||
Best Blues/Jazz Recording
| Cecil Gray & Red Dawn Blues Band "Indian Harmony" (CG) | |
MAIC | ||
Best Compilation Recording Various Artists | Northern Cree & Friends "Honoring Singers & Songmakers Vol 2" (Cyn) | |
MAIC | ||
Debut Artist/Group of the Year
| Jay Nez "My Family" (Dream 1) | |
MAIC | ||
Best Female Artist
| Yolanda Martinez "Native Heartbeat" (Legends Alive) | |
MAIC | ||
Best Folk/Country Recording | Qua Ti Si "Through Indian Eyes" (Shadagea) | |
MAIC | ||
Flutist of the Year | Billy Whitefox "When The Wind Sings" (Singing Wolf) | |
MAIC | ||
Gospel/Christian Recording | Rezawrecktion "It's Time" (Lions Den) | |
MAIC | ||
Duo/Group of the Year | Blackfire "Woody Guthrie Singles" (Tacoho) | |
MAIC | ||
Best Historical Recording | Cozad "California Pow Wow" (Soar) | |
MAIC | ||
Best Independent Recording | Stan Summers "Walkin' n Fire" (CPR) | |
MAIC | ||
Best Instrumental Recording | Joseph Firecrow w Billings Symphony "Signature - Parmly's Dream" (P) | |
MAIC | ||
Best Male Artist | Eli Secody "Butterfly" (Secody) | |
MAIC | ||
Best New Age Recording | Douglas Blue Feather "Star Nations" (Spirit Hawk) | |
MAIC | ||
Best Pop/Rock Recording | The 9 Featuring Micki Free "Ruff Masters" (Island) | |
MAIC | ||
Best Pow Wow Recording | Black Lodge, Star Society, Mocassin Flats "Blackfoot Pow Wow" | |
MAIC | ||
Best Producer | Tom Wasinger & Mary Youngblood "Feed The Fire" (SWave) | |
MAIC | ||
Best Rap/Hip Hop Recording | Shadowyze "Red Hawk Woman" (Tomahawk) | |
MAIC | ||
Record of the Year | Jim Boyd "Going To The Stick Games" (Thunderwolf) | |
MAIC | ||
Song/Single of the Year | Jimmy Lee Young "One Voice One Cry" (Crystal Feather) | |
MAIC | ||
Songwriter of the Year | Felipe Rose "Red Hawk Woman" (Tomahawk) | |
MAIC | ||
Best Short or Long Form Video | Walela "Walela Live In Concert" (Rich Heape Films) | |
MAIC | ||
Best Traditional Recording | Randy Wood "Round Dance Blues" (Canyon) | |
MAIC | ||
Best Spoken Word Recording | Mary Louise Defender Wilson "The Way We Are" (Makoche') | |
MAIC | ||
Best World Music Recording | Yarina "Nawi" (Yari) | |
MAIC | ||
Native Heart | Scott August "Sacred Dreams" (Cedar Mesa) | |
MAIC |
A. Artist of the Year
1 Joseph Firecrow w Billings Symphony "Signature - Parmly's Dream" (Papamouse)
2 Litefoot "Native American Me" (Red Vinyl)
3 Mary Youngblood "Feed The Fire" (SilverWave)
4 R. Carlos Nakai "Sanctuary" (Canyon)
5 Verdell Primeaux "Veterans and Honor Songs" (CR)
B. Best Blues/Jazz Recording
1 Cecil Gray & Red Dawn Blues Band "Indian Harmony" (CG)
2 Jan Michael Looking Wolf Reibach "Native Blues" (Cedarfer)
3 Joy Harjo "Native Joy For Real" (Mekko)
4 Marc Cary-Indigenous People "Native Go Go Rhythms Please"
5 The Red Corn Band "Red Corn Sessions" (AB)
C. Best Compilation Recording
1 Compilation 19 Artist "The Rizing: Best of Native Hip Hop 2004"
2 Northern Cree & Friends "Honoring Singers & Songmakers Vol 2"
3 R. Carlos Nakai "In Beauty, We Return. The Best of" (Canyn)
4 Various "Best of the Best Vol 2" (Cool Runnings)
5 Various "Voices Across The Canyon Volume 6" (Canyon)
D. Debut Artist/Group of the Year
1 Bad Moon Rising "Southern" (Cool Runnings)
2 Burnt - Project 1 "The Avenue" (Sunshine)
3 Jay Nez "My Family" (Dream 1)
4 Rain Song "Rising Son" (Soar)
5 Steve Williams "Change" (CPR)
E. Best Female Artist
1 Joanne Shenandoah "Covenant" (SilverWave)
2 Joy Harjo "Native Joy For Real" (Mekko)
3 Kimberly Dawn "Healing Jane" (Sunshine)
4 Qua Ti Si "Through Indian Eyes" (Shadagea)
5 Yolanda Martinez "Native Heartbeat" (Legends Alive)
F. Best Folk/Country Recording
1 Annie Humphrey "Edge of America" (Makoche')
2 Ga-Li "From The Outside In" (RW)
3 Jim Boyd "Going To The Stick Games" (Thunderwolf)
4 Qua Ti Si "Through Indian Eyes" (Shadagea)
5 Seymour - Snow "Home Grown" (Ekko)
G. Flutist of the Year
1 Billy Whitefox "When The Wind Sings" (Singing Wolf)
2 Douglas Blue Feather "Star Nations" (Spirit Hawk)
3 Eddie Three Eagles "Long Trail Home" (Manitou)
4 Robert Tree Cody "Reflections" (Canyon)
5 Terry Tsotigh "Prairie Rain" (Blackbear)
H. Gospel/Christian Recording
1 Cherokee National Youth Choir "Jesus Is Born Today"
2 Evan Lee "Heavenly" (CPR)
3 Rain Song "Rising Son" (Soar)
4 Rezawrecktion "It's Time" (Lions Den)
5 Robern Talkalai "John 3:16" (Talkalai)
I. Duo/Group of the Year
1 Blackfire "Woody Guthrie Singles" (Tacoho)
2 Northern Cree "Rezonate...Live at Saddle Lake" (Cyn)
3 Tha Tribe "Mad Hops and Crazy Stops" (Cyn)
4 Walela "Live In Concert" (Rich-Heape)
5 Yarina "Nawi" (Yari)
J. Best Historical Recording
1 Cozad "California Pow Wow" (Soar)
2 D. Norman "Buffalo Sky" (Soar)
3 Felipe Rose "Red Hawk Woman" (Tomahawk)
4 Masie Shenandoah &Liz Robert "Sisters:Oneida Iroquois Hymns" (S)
5 No Two Horns "A Gallery of Art and Exploits" (Makoche')
K. Best Independent Recording
1 Charlie Wayne Watson "Waking Spirit" (Desert Winds)
2 Eagle Cloud "Canhiya Voice of the Wood" (Star Eagle)
3 Kansas Begaye "Beauty of the Spirit" (KB)
4 Michael Jacobs "They Come Dancing" (MJ)
5 Stan Summers "Walkin' n Fire" (CPR)
L. Best Instrumental Recording
1 Arvel Bird "Big Chief Quetoos" (Singing Wolf)
2 Echo Greywolf "The Gathering Field" (Sunshine)
3 Evren Ozan "As Things Could Be" (Point of Light)
4 Joseph Firecrow w Billings Symphony "Signature - Parmly's Dream"
5 Spirit of the Nations "Spirit of the Nations" (Sunshine)
M. Best Male Artist
1 Eli Secody "Butterfly" (Secody)
2 Felipe Rose "Red Hawk Woman" (Tomahawk)
3 Jay Begaye "Songs of Colors" (Canyon)
4 Jimmy Lee Young "Maya" (Crystal Feather)
5 Randy Wood "Round Dance Blues" (Canyon)
N. Best New Age Recording
1 Douglas Blue Feather "Star Nations" (Spirit Hawk)
2 Evren Ozan "As Things Could Be" (Point of Light)
3 JJ Kent "Come & Get To Know Me" (Swinging Wolf)
4 Joanne Shenandoah "Covenant" (SilverWave)
5 Thunderbeat "Mayan Landing 2012" (Thundervision)
O. Best Pop/Rock Recording
1 Blackfire "Woody Guthrie Singles" (Tacoho)
2 Dying Tribe "Represent" (Tribal Relic)
3 Holy Wrath - Ramondo Emerson "Holy Wrath" (CPR)
4 Ruff Masters - Micki Free & The 9
5 Tiger Tiger "Peace From the Everglades" (TTM)
P. Best Pow Wow Recording
1 Black Lodge, Star Society, Mocassin Flats "Blackfoot Pow Wow" (Soar)
2 Cozad "California Pow Wow" (Soar)
3 Mystic River Singers "Mystic River Evolution" (Red Bear)
4 Tha Tribe "Mad Hops and Crazy Stops" (Canyon)
5 Young Bird "YB Style" (Canyon)
Q. Best Producer
1 David Swenson "Edge of America" (Makoche')
2 Rose, Lawson, Morris "Red Hawk Woman" (Tomahawk)
3 Stephen Butler "Round Dance Blues" (Canyon)
4 Tom & Robby Bee "Blackfoot Pow Wow" (Soar)
5 Tom Wasinger & Mary Youngblood "Feed The Fire" (SWave)
R. Best Rap/Hip Hop Recording
1 Buggin Malone "Birth of a Warrior" (Oarfin)
2 Jay Nez "My Family" (Dream 1)
3 JSD "Rezmade" (Rezmade)
4 Nightshield "Nightshield-Kataztrophik" (Nightshield)
5 Shadowyze "Red Hawk Woman" (Tomahawk)
S. Record of the Year
1 Burning Sky "A Simple Man" (Canyon)
2 Douglas Blue Feather "Star Nations" (Spirit Hawk)
3 Jim Boyd "Going To The Stick Games" (Thunderwolf)
4 Mary Youngblood "Feed The Fire" (SilverWave)
5 Micki Free "The Micki Free Experience" (Island)
T. Song/Single of the Year
1 Jim Boyd 'Fry Bread Line' (Thunderwolf)
2 Jimmy Lee Young 'One Voice One Cry" (Crystal Feather)
3 Qua Ti Si 'Darkhorse' (Shadagea)
4 Tiger Tiger 'Haya' (TTMusic)
5 Yarina 'O-Ja-Ja Native' (Yari)
U. Songwriter of the Year
1 Annie Humphrey "Edge of America" (Makoche')
2 Douglas Blue Feather "Star Nations" (Spirit Hawk)
3 Felipe Rose "Red Hawk Woman" (Tomahawk)
4 James Seals "James Seals Unplugged" (Plumb)
5 Joy Harjo "Native Joy For Real" (Mekko)
V. Best Spoken Word Recording
1 Gregg Howard "Cherokee Warrior Stories" (Ind Peoples)
2 Mary Louise Defender Wilson "The Way We Are" (Makoche')
3 No Two Horns "A Gallery of Art and Exploits" (Makoche')
4 Red Hawk & Nino Reyos "The Songs Remember" (Mega)
5 Sapokniona White Feather "Master Meditations" ( Hawk)
W. Best Traditional Recording
1 Clark Tenakhongva "Hear My Song, Hear My Prayer" (Cyn)
2 Eli Secody "Butterfly" (Secody)
3 Ralph Kotay "Kiowa Hymms" (UNP)
4 Randy Wood "Round Dance Blues" (Canyon)
5 Ray and Rhonda "Together As One" (Sunshine)
X. Best Short or Long Form Video
1 Brian Hammill "Spirit Journeys" (Native Spirit)
2 John Two Hawks "Wild Eagles" (Circle Studios)
3 Miller, Shenandoah & Nakai "Songs of the Spirit" (KNME)
4 Redtale "Redtale-Live at the Ryman" (EKKO)
5 Walela "Walela Live In Concert" (Rich Heape Films)
Y. Best World Music Recording
1 Brian Hammill "New Beginnings" (Native Spirit)
2 Burnt - Project 1 "The Avenue" (Sunshine)
3 Gale Revilla "Liquid Visions" (Morning Star)
4 Thunderbeat "Mayan Landing 2012" (Thundervision)
5 Yarina "Nawi" (Yari)
Z. Native Heart
1 Autumn's Child featuing Mark Holland "Four Winds" (CS)
2 Kris Delorenzi "Beautiful Great One"
3 Scott August "Sacred Dreams" (Cedar Mesa)
4 Spooky Actions "Songs of the Nations" (Muse Eek)
5 William Eaton Ensemble "Sparks and Embers" (Canyon)