Third Annual Nominees

AA. DEBUT ARTIST OR GROUP OF THE YEAR
1. December Wind "Sacred Voices" Canyon
2. Lunar Drive "All Together Here" Beggars Banquet
3. Medicine Dream "Ma Wio Mi" Canyon
4. Red Earth "When Worlds Collide" Third Mesa
5. Thunder Bird Sisters "Still Singin" Thunderbird

BB. DRUM GROUP OF THE YEAR
1. Black Lodge Singers "Tribute To The Elders" Canyon
2. Northern Cree "Here To Stay" Canyon
3. Southern Cree "Keepin' It Real" Canyon
4. Siksika Ramblers "Straight From The Rez" Canyon
5. T2K "Tha Tribe" Canyon

CC. BEST HISTORICAL RECORDING
1. "Songs of the Caddo - Ceremonial & Social Dance Songs" Caddo Singers Canyon
2. "Stick Game Songs of the Paiute" Judy Trejo Canyon
3. "The Elders Speak" Mary L. D. Wilson & Francis Cree Makoche
4. "The First Flute" Kevin Locke Makoche
5. "Voices of the 6th Generation" Red Cloud Cool Runnings

DD. BEST INDEPENDENT RECORDING
1. "Deeply Rooted" Clan/destine Rez Dawgs
2. "Fingermonkey" Keith Secola & Wild Band of Indians Akina
3. "Full Moon Session" Skychasers Annpo
4. "Pearl Moon" Xavier Quijas Yxayotl Drum Beat Indian Arts
5. "Warrior's Pride" NDN Thunderous Nations


EE. BEST INSTRUMENTAL RECORDING
1. "Heart of the World" Mary Youngblood Silver Wave
2. "Inner Voices" R. Carlos Nakai Canyon
3. "Native Flamenco" Ruben Romero, Robert Tree Cody, Tony Redhouse Canyon
4. "Enter The Earth" Burning Sky Rykodisc
5. "Walk Between Worlds" Golana' Oginali

FF. BEST LATIN RECORDING
1. "Eagle's Journey Into Dawn" Ronald Roybal RR
2. "Native Flamenco" Ruben Romero, Robert Tree Cody, Tony Redhouse Canyon
3. "Obsidian Butterfly" Alice Gomez Silver Wave
4. "Pearl Moon" Xavier Quijas Yxayotl Drum Beat Indian Arts
5. "Wind" Tchin & Yovani T&Y


GG. BEST PRODUCER
1. David Swenson "V3i An American Indian" Makoche
2. Eddie Weber "Dine' Prayer Peyote Songs" Cool Runnings
3. Jackson Browne "Blue Indians" Dangerous Discs/Inside
4. Tom Bee "Plight of the Redman" XIT Soar
5. Mary Youngblood & Tom Wasinger "Heart of the World" Silver Wave

HH. RECORD OF THE YEAR
1. "Blue Indians" John Trudell Dangerous Discs/Inside
2. "Colors of My Heart" Sharon Burch Canyon
3. "Heart of the World" Mary Youngblood Silver Wave
4. "Inner Voices" R. Carlos Nakai Canyon
5. "Taos Tales" Robert Mirabal Silver Wave

II. SONGWRITER OF THE YEAR
1. Andrew Vasquez "V3i An American Indian" Makoche
2. Medicine Dream "Ma Wio Mi" Canyon
3. Paul LaRoche & Robby Bee "One Nation" Soar
4. Robert Mirabal "Taos Tales" Silver Wave - James Bilagody
5. Sharon Burch "Colors of My Heart" Canyon


JJ. BEST SHORT & LONG FORM MUSIC VIDEO
1. Connie Dover "Who Will Comfort Me?" Taylor Park
2. Jana "WPLJ" Curb
3. Joanne Shenandoah "Warrior In Two Worlds" WXXI
4. Lunar Drive "Square World" Beggars Banquet
5. Robert Mirabal w. John Tesh "Valley of Dreams" GTSP


KK. BEST WORLD MUSIC RECORDING
1. "Eagle's Journey Into Dawn" Ronald Roybal RR
2. "Hawaiin Slack Key Guitar: Masters Collection Vol. 2" Various Artists Dancing Cat
3. "Native Flamenco" Ruben Romero, Robert Tree Cody, Tony Redhouse Canyon
4. "Obsidian Butterfly" Alice Gomez Silver Wave
5. "When Worlds Collide" Red Earth Third Mesa

LL. NATIVE HEART TM
1. Bruce Cockburn "Wolves Original Soundtrack Recording" Silver Wave
2. Coyote Oldman "House Made of Dawn" Hearts of Space
3. Douglas Spotted Eagle "Voices" Higher Octave
4. Paul Horn "Inside Monument Valley" Canyon
5. Sandy Hoover "All Together Here" Beggars Banquet

A. ARTIST OF THE YEAR
1. John Trudell "Blue Indians"
2. Mary Youngblood "Heart of the World
3. Robert Mirabal "Taos Tales"
4. Robert Tree Cody "Native Flamenco"
5. Sharon Burch "Colors of My Heart"

B. BEST BLUES RECORDING
1. "Blues Nation" Blues Nation
2. "Fingermonkey" Keith Secola & Wild Band of Indians
3. "Live At Pachyderm Studio 1998" Indigenous
4. "One Step Ahead" Vince Converse
5. "Raw Blues" Jimmy Wolf

C. BEST COMPILATION RECORDING
1. "Across Indian Lands" Various
2. "Gathering of Nations '98" Various
3. "The Sounds of Indian Country" Various
4. "Voices Across The Canyon" Vol. 4
5. "Wolves Original Soundtrack Recording"

D. DUO OR GROUP OF THE YEAR
1. Brule "One Nation"
2. Clan/destine "Deeply Rooted"
3. Indigenous "Live At Pachyderm Studio 1998"
4. Keith Secola & Wild Band of Indians "Fingermonkey"
5. Verdell Primeaux & Johnny Mike "Live In Harmony"

E. BEST FEMALE ARTIST
1. Cherokee Rose "Love Medicine Music"
2. Judy Trejo "Stick Game Songs of the Paiute"
3. Mary Youngblood "Heart of the World"
4. Sharon Burch "Colors of My Heart"
5. Thunder Bird Sisters "Still Singin'"

F. BEST FOLK OR COUNTRY ARTIST
1. Little Deer "Earth Mother"
2. Pima Express "Together Well Fade Away"
3. Sharon Burch "Colors of My Heart"
4. Thunder Bird Sisters "Still Singin'"
5. Yolanda Martinez "Lonely Warrior"

G. FLUTIST OF THE YEAR
1. Andrew Vasquez "V3i An American Indian"
2. Kevin Locke "The First Flute"
3. Mary Youngblood "Heart of the World"
4. R. Carlos Nakai "Inner Voices"
5. Robert Tree Cody "Native Flamenco"

H. BEST MALE ARTIST
1. Andrew Vasquez "V3i An American Indian"
2. John Trudell "Blue Indians"
3. Litefoot "Rez Affiliated"
4. Robert Mirabal "Taos Tales"
5. Robert Tree Cody "Native Flamenco"

I. BEST NEW AGE RECORDING
1. "Heart of the World" Mary Youngblood
2. "Inner Voices" R. Carlos Nakai
3. "Native Flamenco" R. Romero, R. Tree Cody, T. Redhouse
4. "Obsidian Butterfly" Alice Gomez
5. "V3i An American Indian" Andrew Vasquez


J. BEST POP/ROCK RECORDING
1. "All Together Here" Lunar Drive
2. "Deeply Rooted" Clan/destine
3. "Ma Wio Mi" Medicine Dream
4. "One Nation" Brule
5. "Plight of the Redman" XIT


K. BEST POW WOW RECORDING
1. "Gathering of Nations '98" Various Drum Groups
2. "Here To Stay" Northern Cree
3. "Keepin' It Real" Southern Cree
4. "Rendezvous" Young Bird
5. "Tribute To The Elders" Black Lodge Singers

L. BEST RAP/HIP HOP RECORDING
1. "Murder In Our Backyard" Shadowyze
2. "Rez Affiliated" Litefoot
3. "The Lite Years, The Best of Mr. Foot" Litefoot
4. "The Red Ryders Vol 1" Various Artists
5. "Urban Skins II" Various Artists


M. BEST RADIO STATION
1. CKON Rooseveltown, NY
2. KILI Porcupine, SD
3. KNBA Anchorage, AK
4. KSUT Ignacio, CO
5. KTNN Window Rock, AZ

N. SONG/SINGLE OF THE YEAR
1. 'Blue Indians' John Trudell w. Quiltman & Jackson Browne
2. 'Mystical Shaman MC's' Litefoot w. Coolio
3. 'Ooh baby, baby' Jana Curb
4. 'Where's Your Honor, Mr. Gorton" Jim Boyd
5. 'Yuba' Mary Youngblood w. Joanne Shenandoah


O. BEST SPOKEN WORD RECORDING
1. "All Together Here" Lunar Drive
2. "Blue Indians" John Trudell
3. "First Mother" Troy De Roche & Liz De Roche
4. "Native American Meditations" Various Artists
5. "The Elders Speak" M.L.D. Wilson & F. Cree


P. BEST TRADITIONAL RECORDING
1.. "Red Cedar Medicine: Circle Songs" Beaver Chief
2. "Stick Game Songs of the Paiute" Judy Trejo
3. "The Elders Speak" Mary L. D. Wilson & Francis Cree
4. "The First Flute" Kevin Locke Makoche
5. "Yankton Sioux Peyote Songs" Primeaux - Dion